ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը հայ գործընկեր Արարատ Միրզոյանի հետ ասուլիսում կոնկրետացրեց, թե ՌԴ-ն ի՞նչ մեխանիզմներով և պարամետրերով է տեսնում Արցախն Ադրբեջանի կազմում։ Լավրովը բերեց Դոնբասի օրինակը, որը, Մինսկի համաձայնություններով, պետք է Ուկրաինայի կազմում գտնվեր՝ ունենալով մայրենի լեզվի, կրթության իրավունք, ապրել ու աշխատել այդ լեզվով, մշակույթը և կրոնը պահպանել, տեղական ինքնակառավարում ունենալ, հատուկ տնտեսական ու առևտրային կապեր ունենալ իրենց հայրենակիցների հետ։ Ըստ Լավրովի՝ Դոնբասի դեպքում դա ՌԴ-ն էր։ Նա բերեց նաև Կոսովոյում բնակվող սերբերի իրավունքների մասով համաձայնագիրը, որով տեղական ինքնակառավարման մարմիններ պետք է ստեղծվեն։
Հանրային գործիչ, «Բերդ» ՀԿ անդամ Արփի Թոփչյանը պնդում է, որ ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը բացահայտեց իր պլանի գաղտնի մասը՝ Արցախն Ադրբեջանի կազմում, և այդ լուծումը պատերազմով պարտադրվեց 2020 թվականին։
Թոփչյանն ասում է, որ Լավրովի նշած սցենարը նշանակում է Արցախի՝ մշակութային ինքնավարության կարգավիճակ Ադրբեջանի կազմում, այսինքն՝ Արցախի ՊԲ-ի լուծարում նախևառաջ։ Ըստ նրա՝ ՀՀ-ի կենսական շահերի դեմ պնդում է արել Լավրովը, որն անընդունելի է։