ՌԴ-ն Հայաստանում Եվրամիության քաղաքացիական առաքելության մեջ տեսնում է բացառապես աշխարհաքաղաքական ֆոն, որը «հեռու է Անդրկովկասում կարգավորման շահերից և Ռուսաստանին տարածաշրջանից դուրս մղելու փորձ է»։ Այս մասին ասված է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովայի՝ ԵՄ առաքելության աշխատանքի մեկնարկի հետ կապված մեկնաբանությունում, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
«Ցավոք, առաջին դեպքը չէ, երբ մենք արձանագրում ենք Եվրամիության և ամբողջ Արևմուտքի ցանկությունը՝ ամեն կերպ ամրապնդվել մեր դաշնակից Հայաստանում, և մենք այդ փորձերում տեսնում ենք բացառապես աշխարհաքաղաքական ֆոն՝ Անդրկովկասում հարաբերությունների իրական կարգավորման շահերից հեռու։ Ամեն ինչ արվում է՝ Ռուսաստանին տարածաշրջանից դուրս մղելու և անվտանգության գլխավոր երաշխավորի նրա պատմական դերը թուլացնելու համար։ Բաքվի կողմից այս նախաձեռնության վերաբերյալ հրապարակայնորեն արտահայտված բացասական գնահատականներն անտեսվում են»,- նշել է դիվանագետը։
Նա հավելել է, որ տարածաշրջանային տարբեր հակամարտությունների կարգավորմանը Եվրամիության մասնակցության փորձը միանգամայն միանշանակ չէ։
«Բրյուսելը դժվար թե կարողանա պարծենալ այս ոլորտում հաջողությամբ: Օրինակ՝ վերցրեք միջնորդական ջանքերը և ԵՄ առաքելությունը սերբական Կոսովոյի նահանգում», – ասել է Զախարովան՝ հավելելով, որ դա պետք է հաշվի առնել Հայաստանում Եվրամիության նոր առաքելություն տեղակայելու որոշումը գնահատելիս։