Մեկնարկել է «Նախագահի սահմանադրական կարգավիճակը խորհրդարանական հանրապետությունում» թեմայով քննարկումը: Այն կազմակերպվել է Արևելյան գործընկերության քաղաքացիական հասարակության ֆորումի Հայաստանի ազգային պլատֆորմի և «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ-ի կողմից՝ Հայաստանում սահմանադրական բարեփոխումներին ընդառաջ:
«Սահմանադրական բարեփոխումների խորհուրդը և հանձնաժողովը շատ դանդաղ և չգոհացնող տեմպերով են գործում»,- քննարկման ժամանակ այս տեսակետը հայտնեց «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ համակարգող Դանիել Իոաննիսյանը՝ հավելելով՝ ամիսներ շարունակ տեղում դոփում էինք՝ հիմա մեկնարկել են բովանդակային քննարկումներ։
Իոաննիսյանի դիտարկմամբ՝ գործընթացի ամենամեծ խոչընդոտը անվտանգային միջավայրն է։ «Սահմանադրական բարեփոխումներում հանրային ներգրավվածություն է անհրաժեշտ, իսկ առկա անվտանգային պայմաններում հանրությանը ներգրավելը շատ դժվար է- ընդգծեց բանախոսը։