Այսօր Կարմիր խաչի միջնորդությամբ Ստեփանակերտից Հայաստան է տեղափոխվել բուժօգնության կարիք ունեցող քաղաքացի։ Տեղեկությունը Factor.am-ի հետ զրույցում հաստատեց Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի հայաստանյան գրասենյակի հաղորդակցման և կանխարգելման ծրագրերի ղեկավար Զառա Ամատունին։
Առողջապահության նախարարության ենթակայության տակ գործող բուժհաստատություններում շարունակում են դադարեցված մնալ պլանային վիրահատությունները. տեղեկացնում են ԱՀ առողջապահության նախարարությունից։
«Առաջին բուժօգնության համար անհրաժեշտ դեղերի և բժշկական պարագաների պակաս այս պահին չկա, բայց մատակարարումը շարունակում է մնալ անհնարին: ԱՀ ԱՆ «Հանրապետական բժշկական կենտրոն»-ում 11 բուժառու գտնվում է ռեանիմացիոն բաժանմունքում, որից 4-ը գտնվում են ծայրահեղ ծանր վիճակում, բժիշկների կողմից կատարվում է հնարավորը հիվանդների վիճակը կայունացնելու համար: ԱՀ «Արևիկ բուժմիավորումում» 10 երեխա գտնվում է ռեանիմացիոն բաժանմունքում: Երեխաներից մեկը գտնվում է ծայրահեղ ծանր վիճակում: Արցախի բժիշկները անհրաժեշտ բուժօգնությունը ցուցաբերում են՝ առցանց կապով խորհրդակցելով ՀՀ մասնագետների հետ: ԱՀ առողջապահության նախարարությունը ձեռնարկում է հնարավոր բոլոր միջոցները շրջափակման պատճառով ստեղծված իրավիճակը պատշաճ հաղթահարելու համար»,- ասված է նախարարության՝ ավելի վաղ տարածած հաղորդագրությունում։
Հիշեցնենք, որ ավելի քան 1 շաբաթ է՝ մի խումբ ադրբեջանցիներ բնապահպանական կեղծ պատրվակներով փակել են Արցախը արտաքին աշխարհի հետ կապող միակ ճանապարհը՝ Լաչինի միջանցքը։ Այսպիսով՝ Արցախի քաղաքացիները մնացել են շրջափակման մեջ։ Ադրբեջանը դեկտեմբերի 13-ից նաև ընդհատել էր Արցախի Հանրապետության գազամատակարարումը, սակայն դեկտեմբերի 16-ին գազամատակարարումը վերականգնվել էր։