ՀԱՊԿ-ի՝ Երևանի անցկացված գագաթնաժողովի ընթացքում Հայաստանին օգնության մասին հռչակագրի չընդունումը կասկածի տակ չի դնում այդ կազմակերպության գոյությունը։ Այս մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահի մամուլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
«Ո՛չ»,- ասել է Պեսկովը՝ պատասխանելով հարցին, թե ՀԱՊԿ-ի ճակատագրի վրա որևէ ազդեցկություն կունենա՞ այն, որ չի ստորագրվել Հայաստանին օգնություն ցուցաբերելու միջոցառումների մասին հռչակագիրը։
«Ոչ մի կերպ։ Որոշ կետերի շուրջ կան որոշակի տարաձայնություններ, որոնք իսկապես երեկ թույլ չեն տվել ստորագրել երկու փաստաթուղթ։ Բայց դա չի նշանակում, որ այն ինչ-որ կերպ վտանգում է ՀԱՊԿ-ի գոյությունը»,- ասել է Պեսկովը։
Նրա խոսքով՝ հակառակը, ՀԱՊԿ-ի գագաթնաժողովը, այնտեղ հնչեցված դիրքորոշումներն ու ամբողջ անցած տարին ցույց են տվել կազմակերպության անդամ պետությունների համար աճող անհրաժեշտությունը նման միավորման մեջ լինելու հարցում։