ՀԱՊԿ-ին ՀՀ անդամակցությունը չզսպեց Ադրբեջանին․ Փաշինյանը՝ ՀԱՊԿ-ի հեղինականության վրա բացասական ազդեցությունների մասին․ ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ
Երևանում ՀԱՊԿ խորհրդի նիստում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ ՀԱՊԿ-ին Հայաստանի անդամակցությունը չի զսպել Ադրբեջանին, որը վերջին 2 տարում առնվազն 3 անգամ հարձակվել է ՀՀ-ի վրա։
«Այսօր ավարտվում է ՀԱՊԿ-ում Հայաստանի Հանրապետության նախագահությունը։ Այս շրջանը շատ հագեցած էր․ մենք նշեցինք Հավաքական անվտանգության պայմանագրի ստորագրման 30-ամյակը և ՀԱՊԿ-ի ստեղծման 20-ամյակը»,- ասել է Փաշինյանը։
«Հակառակ հոբելյաններին՝ մեր տրամադրությունը հոբելյանական չէ։ Վերջին երկու տարիների ընթացքում ՀԱՊԿ անդամ երկիր Հայաստանն առնվազն երեք անգամ ենթարկվել է Ադրբեջանի կողմից ագրեսիայի։ Մտահոգում է այն, որ ՀԱՊԿ-ին ՀՀ անդամակցությունը չի զսպել Ադրբեջանին ագրեսիվ գործողություններից, և մինչ օրս մեզ չի հաջողվել ընդդեմ Հայաստանի Ադրբեջանի ագրեսիվ գործողություններին ՀԱՊԿ արձագանքի մասին համաձայնության գալ։ Այս փաստերը հսկայական վնաս են հասցնում ՀԱՊԿ-ի հեղինակությանը՝ ինչպես մեր երկրի ներսում, այնպես էլ դրա սահմաններից դուրս, և ես սա դիտարկում եմ որպես ՀԱՊԿ-ում ՀՀ նախագահության գլխավոր ձախողումը»,- ընդգծել է նա։