Այսօր ՀԱՊԿ անդամ պետությունների ղեկավարների գագաթաժողովին մասնակցելու նպատակով ՌԴ նախագահի՝ Հայաստան կատարելիք այցին ընդառաջ Խծաբերդում գերեվարված զինվորականների հարազատները բողոքի ցույց են անցկացրել Գյումրիում ՌԴ հյուպատոսարանի շենքի դիմաց։ Նրանք Վլադիմիր Պուտինից պահանջում են անհապաղ վերադարձնել իրենց որդիներին, որպես գերհզոր երկրի ղեկավար` տեր կանգնել եռակողմ համաձայնագրի կատարմանը։
Ցուցարարների խոսքով՝ եթե ՌԴ նախագահը ցանկանա, կկարողանա արագ հայրենադարձել իրենց որդիներին, որոնք արդեն երկու տարի է` Բաքվի բանտերում են։
Ըստ բողոքավորների՝ իրենց զավակները Խծաբերդում գերեվարվել են «ռուս խաղաղապահների քթի տակ», այն ժամանակ, երբ Խծաբերդը հայերի վերահսկողության ներքո էր, իսկ ռուս խաղաղապահները խաղաղության երաշխավորն էին։
«Չենք խնդրում, այլ պահանջում ենք ՌԴ նախագահից և Հայաստանի իշխանություններից՝ վերադարձնել մեր որդիներին։ Պուտինը գերհզոր պետության ղեկավար է, թող տեր լինի եռակողմ համաձայնագրի կատարմանը։ Եթե ուզի, մեր տղաները շատ արագ կհասնեն մեզ»,- ասաց ծնողներից մեկը։
Գերիների հարազատների խոսքով՝ բազմիցս բողոքի ակցիաներ են անցկացրել ՀՀ-ում Ռուսաստանի Դաշնության դեսպանատան դիմաց, սակայն ոչ ոք իրենց հստակ պատասխան չի տվել։ Հիմա իրենց վերջին հույսը Վլադիմիր Պուտինի և Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպումն է։