«Մխիթար Սեբաստացի» կրթահամալիրի տնօրեն, հասարակական գործիչ Աշոտ Բլեյանն այսօր հրավիրված մամուլի ասուլիսի ժամանակ, անդրադառնալով նոր Կառավարության ծրագրի կրթական բաղադրիչին՝ այն համեմատեց նախորդ Կառավարության ծրագրային դրույթների հետ և ընդգծեց․ «Կարեն Կարապետյանի կառավարության ծրագրի մեջ կար կրթության հատված, որտեղ  2018 թվականի պետական բյուջեի ֆինանսավորումը, բյուջեից բխող շատ իրավական լուծումներ և այլն, այսինքն, եթե 2018 թվականի հունիս ամսին նոր ծրագիր ընդունվի, պետք է նախորդ ծրագրի այս կետերը  հաշվի առնվի և նոր ծրագրի փոփոխությունները որոնք ենթադրում են նաև ֆինանսական փոփոխություններ, պայմանավորվեն դրանցով»։
Աշոտ Բլեյանի խոսքով՝ մյուս առանձնահատկությունը կապված է Կառավարության գործունեության հիմնարար ուղենիշների  հետ,  որտեղ  Կառավարությունը արձանագրում է  մինչը մեկ տարվա ուղենիշներ, ուստի այս ծրագիրը ծրագիր անվանել չի կարելի, քանի որ արդեն տարվա կեսն է։ «Ես նայում եմ դրան ոչ որպես ծրագիր, այլ՝ հիմնարար ուղնիշ»,- ասաց Աշոտ Բլեյանը։
«Փոփոխությունները Հայաստանի բրենդն են»,- ասաց «Մխիթար Սեբաստացի» կրթահամալիրի տնօրենը։