Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր կառավարության նիստի մեկնարկին մինչ օրակարգի հարցերին անցնելն անդրադարձավ մի շարք խնդիրների, այդ թվում՝ տեսախցիկների և արագաչափերի հետևանքով քաղաքացիների նկատմամբ կիրառված տուգանքներին:
«Կան հսկայական տուգանքներ, որոնք չեն վճարել, պետք է մեխանիզմներ մտածել դրանք ներելու մասին, որովհետև ենթադրվում է, որ դրա վճարման հնարավորությունը մարդիկ չունեն: Երկրորդ պետք է մտածել արագաչափերի և տեսախցիկների գործունեության հետագա արդյունավետության մասին: Կարծում եմ՝ նպատակահարմար կլինի որոշ ժամանակաշրջան դրանց գործունեությունը կասեցնելու կամ դադարեցնելու մասին: Եթե կա նման օրենսդրական նախաձեռնություն, իսկ եթե չկա՝ մտածենք այդ հնարավորության մասին, պետք է այդ պրակտիկան հենց այսօրվանից փոխենք, երբ մարդկանց հոծ գծեր շոշափելու համար տուգանում են: Մարդկանց անընդհատ տուգանելու մոլուցքի քաղաքականությունը պետք է կանգնեցնել: Մենք պետք է փոխենք քաղաքականությունն այդ հարցի կապակցությամբ»,- ընդգծեց կառավարության ղեկավարը:
Վարչապետը հանձնարարեց Արդարադատության նախարար Արտակ Զեյնալյանին և Ոստիկանության պետ Վալերի Օսիպյանին այդ հարցին լուծում տարլու համար քայլեր ձեռնարկել: