«Լրագրողներին հավատարմագրումից զրկելու մասին նախագիծը հետընթաց է»,-«ԽԱՊԿ 2022թ. առաջին եռամսյակային զեկույցը` Հայաստանում խոսքի ազատության վիճակի և լրագրողների ու ԶԼՄ-ների իրավունքների խախտումների մասին» թեմայով քննարկման ժամանակ այս կարծիքը հայտնեց Խոսքի ազատության պաշտպանության կոմիտեի նախագահ Աշոտ Մելիքյանը՝ անդրադառնալով մեդա ոլորտում նախատեսվող օրենսդրական փոփոխություններին:
Մելիքյանի խոսքով՝ օրենսդարական փոփոխությունները չեն քննարկվում լրագրողական կազմակերպությունների ու փորձագետների հետ, մինչդեռ պետք է քննարկվեն և համատեղ լուծումներ գտնվեն:
«Միջազգային կազմակերպությունների փորձագետների հավաստմամբ՝ լրագրողների հավատարմագրումը դադարեցնելու մոտցում չի դրսևորվում ո՛չ Վրաստանում, ո՛չ Ուկրաինայում, ո՛չ Չեխիայում, ո՛չ Էստոնիայում, ո՛չ Լիտվայում, ո՛չ Դանիայում, ո՛չ Շվեդիայում»,- նշեց Մելիքյանը՝ հավելելով, որ ոչ թե պետական մարմինը պետք է որոշի, թե որ լրատվամիջոցին հավատարմագրի, այլ լրատվամիջոցը պետք է որոշի՝ ուզում է հավատարմագրվել տվյալ պետական մարմնում և մոտիկից լուսաբանել նրա աշխատանքը, թե ոչ: