ՀՀ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի հանձնաժողովի նիստում քննարկվում է ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Հայկ Սարգսյանի ներկայացրած նախագիծը, որով առաջարկում է փոփոխություն կատարել «Զինվորական ծառայության և զինծառայոողի մասին» օրենքում:
Ներկայացված Նախագծով առաջարկվում է  առաջարկվում է որպես պարտադիր զինվորական ծառայությունից ազատվելու հիմք սահմանել քաղաքացու` Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության մարտական գործողությունների կամ զինված ուժերում կամ այլ զորքերում կամ  Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պայմանագրերով Հայաստանի Հանրապետությունում տեղակայված օտարերկրյա պետությունների զինվորական ստորաբաժանումներում զինվորական ծառայության ընթացքում զոհված (մահացած) ծնող կամ եղբայր կամ քույր ունենալը` անկախ ընտանիքի միակ արու զավակը լինելու հանգամանքից:
«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանը հետաքրքրվեց. «Եթե վաղը մոբիլիզացիայի հարց լինի, ինչպե՞ս են կարգավորվելու ծառայությունից ազատվածների հետ հարաբերությունները, ենթարկվելո՞ւ են մոբիլիզացիայի, թե՞ ոչ:
Հայկ Սարգսյանը պատասխանեց, որ այս օրենքի ընդունմամբ այդ կարգավորումը չի փոխվում. «Այսօր էլ պահեստազորում ընդգրկվածները զորակոչի ժամանակ պարտավոր են ներկայանալ,  անցնել համապատասխան ցուցումներով ծառայության՝ անկախ նրանից, թե ինչ հիմքով են ներառվել պահեստազորում՝ նրանց ծառայության ժամկետն է լրացել, թե ոչ առողջական հիմքով են ազատվել զինվորական ծառայությունից»: