ՀՀ վարչապետից պահանջել եմ, խնդրել ժամ առաջ կանգնեցնել պատերազմը և փրկել Արցախի մնացած մասը. Արայիկ Հարությունյան. ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ
Պատերազմի ընթացքում քանիցս հստակորեն կողմ եմ արտահայտվել պատերազմի դադարեցմանը, ավելին՝ մի քանի անգամ դա կատարել եմ հրապարակայնորեն: Այս մասին երեկ նշել է Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը՝ Արցախի Վերածննդի հրապարակում հանրահավաքի ժամանակ հանդես է գալով ուղերձով:
«Արդեն հրապարակվել է հոկտեմբերի 19-ի իմ նամակը՝ ուղղված ՀՀ վարչապետին, որտեղ պարզորեն խնդրում եմ դադարեցնել պատերազմը և իմ համաձայնությունն եմ տալիս փոխզիջումներին:
Հրապարակվել է նաև օրեր անց ՌԴ նախագահին ուղղված իմ նամակը՝ խնդրելով աջակցել՝ դադարեցնելու պատերազմը, էլ չեմ ասում, թե ոչ հրապարակայնորեն որքան հորդորներ ու պահանջներ են եղել իմ կողմից:
Ինչու հենց նոյեմբերի 9-ին է դադարեցվել պատերազմը և հենց այդ պայմաններում: Քանիցս հրապարակավ տվել եմ այս հարցի պատասխանը, կրկնում եմ, որ այդ իրավիճակում, երբ Շուշին ընկել էր և Ստեփանակերտն ու այլ բնակավայրեր ու հազարավոր զինծառայողներ իրական վտանգի տակ էին, ես պարզապես պահանջել և խնդրել եմ ՀՀ վարչապետից ժամ առաջ կանգնեցնել պատերազմը և փրկել Արցախի մնացած մասը, քանի որ ամեն ժամը նշանակում էր մարդկային ու տարածքային կորուստներ, ընդհուպ Արցախի վերջնական կորուստը: