ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի այցի օրակարգը ներառելու է նաև ԼՂ խաղաղ կարգավորման բանակցային գործընթացի վերսկսման հարցը։ Այսօր ԱԺ նիստում կառավարության անդամների հետ հարցուպատասխանի ժամանակ հայտնեց ՀՀ ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Արա Այվազյանը։
Արա Այվազյանն արձանագրեց, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությունը ցույց է տալիս «վերակենդանացման նշաններ»: Այս մասին ասաց Այվազյանը՝ պատասխանելով անկախ պատգամավոր Սերգեյ Բագրատյանի հարցին:
«Մինսկի խմբի համանախագահությունը կոչված է ստեղծել համապատասխան միջավայր, որպեսզի հակամարտող կողմերը հանգեն բանակցային կարգավորմանը: Ուրախ եմ արձանագրել, որ Մինսկի խմբի համանախագահությունը, կարծես, ցույց է տալիս իր վերակենդանացման նշանները: Լիահույս ենք, որ կունենանք ուժեղ համանախագահություն, որը ոչ թե կհետևի, այլ կհամակարգի գործընթացները»,- նշեց նախարարը:
Սերգեյ Բագրատյանը խնդրեց Լավրովին փոխանցել հայկական կողմի անհանգստությունը` Ադրբեջանում պահվող գերիների վերաբերյալ, քանի որ ՌԴ-ն եռակողմ հայտարարության երրորդ կողմն է ու միջնորդը։
«Եվ՛ Մինսկի խմբի համանախագահները, և՛ տարբեր երկրների առաջնորդները, և՛ միջազգային մի շարք կազմակերպություններ շատ հստակ արտահայտվել են, որ խնդիրը լուծված չէ։ Վստահ եմ` դուք նաև հետևել եք, որ ադրբեջանական կողմը սկսել է ընդունել այս իրականությունը»,- ասաց Այվազյանը։-
«Պետք է գոհունակությամբ արձանագրենք, որ ռուսական կողմի միջնորդությամբ արդեն 70 ռազմագերիներ ու այլ քաղաքացիական անձինք արդեն ազատ են արձակվել։ Այս հարցը նաև միջազգային հանրության ուշադրության կենտրոնում է ու նաև դարձել է ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների օրակարգային հարց»,- նշեց նախարարը՝ ընդգծելով, որ միջազգային հանրությունը ևս Հայաստանի կոչերին անարձագանք չի մնացել, և միջազգային ճնշումն Ադրբեջանի վրա արդեն ակնհայտ է։