Նախագահ Արմեն Սարգսյանի քաղաքացիության վիճահարույց փաստաթղթերի հավաստիությունը ստուգելու նպատակով Գլխավոր դատախազությունը քրեական գործ է հարուցել: Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ Սասուն Խաչատրյանի ղեկավարած ՀՔԾ-ն հրաժարվել էր քրեական գործ հարուցել, իսկ այժմ Գլխավոր դատախազության ցուցումով Հատուկ քննչական ծառայությունը պետք է քննի՝ արդյո՞ք 2018-ի ընտրության ժամանակ Արմեն Սարգսյանը ներկայացրել է հավաստող փաստաթղթեր, որ վերջին վեց տարում եղել է միայն ՀՀ քաղաքացի, ոչ թե նաև զուգահեռաբար Մեծ Բրիտանիայի քաղաքացի:
Վերջերս Փաստաբանների պալատի նախագահ Արա Զոհրաբյանն ու հինգ տասնյակից ավելի փաստաբաններ Գլխավոր դատախազություն հանցագործության մասին հաղորդում էին ներկայացրել՝ պնդելով, որ Արմեն Սարգսյանը 2018 թվականի մարտին ՀՀ նախագահ է ընտրվել՝ թաքցնելով երկքաղաքացիության փաստը: Արա Զոհրաբյանը վստահեցնում է՝ Արմեն Սարգսյանը կարող էր ՀՀ նախագահ ընտրվել միայն այն դեպքում, եթե նրա՝ Մեծ Բրիտանիայի քաղաքացիությունը դադարեցված լիներ մինչև 2012 թվականի մարտի 1-ը, սակայն Փաստաբանների պալատի նախագահին Միացյալ Թագավորությունից հավաստիացրել են, որ նա քաղաքացիությունից հրաժարվել է 2012-ի աշնանը:
Նկատենք, որ մինչ իշխանափոխությունն էլ Արմեն Սարգսյանի քաղաքացիության խնդրի մասին բարձրաձայնում էին ընդդիմադիրներն ու իրավապաշտպանները: Հեղափոխությունից հետո, սակայն, Նիկոլ Փաշինյանը ոչ միայն չնախաձեռնեց գործընթաց՝ պարզելու՝ արդյո՞ք Արմեն Սարգսյանը քաղաքացիության հետ կապված խնդիրներ ունի, այլև հայտարարեց, որ նախագահն իրեն ցույց է տվել վերջին վեց տարում միայն ՀՀ քաղաքացի լինելու մասին վկայող փաստաթղթեր:
Իրավապաշտպան Արթուր Սաքունցն ասում է, որ ՀՔԾ-ի կողմից քրգործի մերժումը և նույն հարցով Դատախազության կողմից քրգործ հարուցելը վկայում է այն մասին, որ նախաքննական մարմինները դեռևս օրենքի նորմերի համապատասխան վարքագիծ չունեն: Քաղտեխնոլոգ Արմեն Բադալյանն էլ կարծում է, որ Դատախազությունը քրգործ է հարուցել, քանի որ Նիկոլ Փաշինյանը նախընտրական շրջանում ցանկանում է Արմեն Սարգսյանին կախման մեջ պահել:
Արթուր Սաքունցը Դատախազության հարուցած քրգործում քաղաքական ենթատեքստ չի տեսնում: Նա ուշադրություն է հրավիրում այն հանգամանքին, որ այդպես էլ չի հրապարակվել Արմեն Սարգսյանի երկքաղաքացիությունը հերքող որևէ փաստաթուղթ:
Մարդկային զարգացման միջազգային կենտրոնի ղեկավար Թևան Պողոսյանը, որը նաև նախագահ Արմեն Սարգսյանի խորհրդականն է՝ հասարակական հիմունքներով, կարծում է, որ Արմեն Սարգսյանի քաղաքացիության հարցը ժամանակ առ ժամանակ օրակարգում է հայտնվում քաղաքական շահարկումների նպատակով, քանի որ առաջիկայում արտահերթ ընտրություններ են:
Սերժ Սարգսյանը, որն Արմեն Սարգսյանին առաջարկել էր առաջադրվել նախագահի պաշտոնում, օրերս պատասխանելով հարցին՝ արդյո՞ք Արմեն Սարգսյանն ունեցել է Մեծ Բրիտանիայի քաղաքացիություն, ասել էր՝ ոչ: Սերժ Սարգսյանը որպես ապացույց ներկայացրել էր Արմեն Սարգսյանի՝ իրեն փոխանցված բանավոր խոսքն ու այն հանգամանքը, որ  իրավապահ  մարմիններից որևէ ահազանգ այդ մասով չի ստացել:
Սերժ Սարգսյանի այս բացատրությունը իրավապաշտպան Արթուր Սաքունցն անհեթեթություն է որակում: Ըստ նրա՝ անկախ նրանից, թե Արմեն Սարգսյանն իրեն ինչ հավաստիացումներ է տվել, Սարգյանը, որպես պետության ղեկավար, պետք է ԱԱԾ-ին և Ոստիկանությանը հանձնարարեր տեղեկությունները ստուգել:
Քաղտեխնոլոգ Արմեն Բադալյանն էլ նշում է, որ այս շահարկումներից Արմեն Սարգսյանն ազատվելու մեկ ձև ունի՝ հրապարակել այդ փաստաթուղթը
Թևան Պողոսյանը նշում է՝ նախագահականից պետք է պարզել, թե ինչու այդ փաստաթղթերը չեն հրապարակվում, սակայն շեշտում է, որ եթե չկա վստահություն պետական մարմինների կողմից տրված փաստաթղթի նկատմամբ, ապա պետք է սպասել քննության ավարտին:
Իրավապաշտպան Արթուր Սաքունցն Արմեն Սարգսյանի քաղաքացիության շուրջ զարգացումների ֆոնին հիշեցնում է՝ Հայաստանում առաջին դեպքը չէ, որ երկրի ղեկավարը քաղաքացիության հետ կապված խնդիրներ է ունենում, և հիշեցնում է երկրորդ նախագահի պաշտոնը զբաղեցրած Ռոբերտ Քոչարյանի նախադեպը:
Արթուր Սաքունցը նկատում է, որ Արմեն Սարգսյանի երկքաղաքացիության փաստը հերքող փաստաթղթերի հավաստիությունը ստուգելու հարցում անգործություն է ցուցաբերել նաև Նիկոլ Փաշինյանը: Իրավապաշտպանն ասում է, որ այժմ ժամանակն է, որպեսզի ոչ միայն Արմեն Սարգսյանի, այլ նաև Ռոբերտ Քոչարյանի քաղաքացիության հետ կապված վիճահարույց փաստաթղթերի հարցով իրավապահները ստուգումներ իրականացնեն: