Մայիսի 3-ին Ազգային ժողովում տեղի ունեցավ վարչապետի ընտրության հարցով հատուկ նիստը։ Իշխող «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորների հիմնական մասը «ձեռնպահ» քվեարկեց Նիկոլ Փաշինյանի՝ վարչապետի պաշտոնում առաջադրմանը, մեկ պատգամավոր՝ «կողմ», ևս երեքը՝ «դեմ»։
Սահմանադրության համաձայն՝ ևս մեկ հատուկ նիստ պետք է տեղի ունենա, և կրկին վարչապետ չընտրվելու դեպքում միայն խորհրդարանն օրենքի ուժով կհամարվի արձակված և կկայանան համապետական ընտրություններ։ Իսկ եթե «Իմ քայլը» որոշի ընտրել Փաշինյանին, այդ պարագայում ընտրություններ տեղի չեն ունենա, ընդդիմադիր խմբակցություններն էլ մեկ տարի հնարավորություն չեն ունենա Փաշինյանին անվստահություն հայտնել։
Factor TV-ն Ազգային ժողովում զրուցել է պատգամավորների հետ՝ պարզելու համար, թե քաղաքական դաշտում ի՞նչ իրավիճակ կստեղծվի, եթե խորհրդարանական մեծամասնությունն ընտրի Փաշինյանին վարչապետի պաշտոնում։