Արդեն մեկ տարի է՝ ապրում ենք համավարակի պայմաններում: Կառավարության որդեգրած ռազմավարությունն էլ այն է, որ պետք է սովորել ապրել Քովիդ-19-ի հետ: Այս մասին Կառավարության այսօրվա նիստի մեկնարկին նշեց վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը:
«Ռազմավարությունն ունի երկրորդ մաս, որը չափազանց կարևոր է: Խոսքը պատվաստման մասին է: Իհարկե, պատերազմի և հետպատերազմական իրադրության պատճառով մենք գուցե անհրաժեշտ ուշադրություն չենք դարձրել խնդրին, բայց հիմա ունենք պատվաստման բավականին մեծ պոտենցիալ, սակայն բախվում ենք խնդրի, որ այդ պոտենցիալը պատշաճ չափերով և մասշտաբներով չի իրականացվում, ինչը որոշակի ռիսկեր է առաջացնում՝ ոչ միայն առողջապահական, այլև տնտեսական: Ժամանակակից աշխարհում նաև տնտեսության համար կարևորագույն գործոն է, թե երկրում բնակչության որ մասն է պատվաստված»,- նշեց Փաշինյանը՝ ընդգծելով, որ զբոսաշրջության ոլորտում երկրները գնահատվում են որպես ցանկալի ուղղություն նաև այս չափանիշով:
Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը տեղեկացրեց, որ պատվաստանյութերը հասանելի են 18 տարին լրացած յուրաքանչյուր քաղաքացու: