Ադրբեջանը 2 միլիոն դոլարի մարդասիրական օգնություն կտրամադրի Ուկրաինային՝ երկիր էներգետիկ ենթակառուցվածքներին ռուսական հարվածներից հետո։ Korrespondent-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին է վկայում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի՝ օգոստոսի 11-ին հրապարակված հրամանագիրը։
Նշվում է, որ որոշումը կայացվել է Բաքվի ու Կիևի միջև կնքված երկկողմ և բազմակողմ համաձայնագրերի հիման վրա։
Ադրբեջանի պահուստային ֆոնդից գումարը կուղղվի Ուկրաինայի էներգետիկ համակարգին, որը տուժել է ռուսական հարձակումներից։ Ուկրաինայի էներգետիկայի նախարարությանը հատկացվելիք միջոցները կօգտագործվեն էլեկտրական սարքավորումներ գնելու և ուղարկելու համար։
Անցյալ շաբաթ Ռուսաստանը հարձակվել էր նաև Ուկրաինայի և Ռումինիայի սահմանի մոտ գտնվող գազափոխադրման ենթակառուցվածքային օբյեկտի վրա։ ԱՄՆ-ից և Ադրբեջանից գազն Ուկրաինա է մատակարարվել այս կայանի միջոցով։
Ադրբեջանական գազը կայանի միջոցով մատակարարվում էր նաև Եվրոպա։ Երեկ լրատվամիջոցները հաղորդել էին, որ
Լրատվամիջոցների հաղորդմամբ՝ Ադրբեջանը սպառնացել է Ռուսաստանին ավերացնել Ուկրաինային զենքի մատակարարման արգելքը, եթե ռուսական կողմը շարունակի հարվածներ հասցնել Ուկրաինայում գտնվող ադրբեջանական ընկերություններին։