«Россия сегодня» մեդիախմբի գլխավոր տնօրեն Դմիտրի Կիսելյովը ՌԻԱ Նովոստիին տված մեկնաբանությունում կոչ է արել Բաքվին ազատ արձակել «անհիմն ձերբակալված «Sputnik Ադրբեջանի» լրագրողներին»։
«Նրանք, որոնք գիտակցաբար ձեռնարկել են այդ քայլը, հիանալի հասկանում էին, որ լրագրողների աշխատանքի նկատմամբ որևէ օբյեկտիվ պահանջի բացակայության դեպքում դա անխուսափելիորեն կհանգեցնի Ռուսաստանի և Ադրբեջանի միջև միջպետական հարաբերությունների բարդացմանը։ Հիմա, կարծես, մենք կարող ենք հանգիստ ազատել Իգոր Կարտավիխին և Եվգենի Բելոուսովին՝ այդպիսով նկատելի քայլ կատարելով մեր երկրների միջև հարաբերությունների վերականգնման ուղղությամբ։ Ես նաև համաձայն եմ, որ այդ վերականգնման ուղղությամբ շարժումն անհրաժեշտ է երկու կողմերից էլ»,- ասել է Կիսելյովը։
Նա հավելել է, որ «Sputnik Ադրբեջանի» լրագրողները Ռուսաստանի քաղաքացիներ են և ուղիղ մեկ ամիս է՝ անհիմն մեղադրանքներով բանտարկված են Ադրբեջանում։ Կիսելյովը նաև հիշեցրել է, թե  ամբողջ մեդիա խմբի, այդ թվում՝ Sputnik ստորաբաժանման խմբագրական քաղաքականությունը միշտ ուղղված է եղել «մեր ներկայության երկրների հետ բարեկամական և դաշնակցային կապերի ամրապնդմանը»։
Ավելի վաղ Բաքվի դատարանը մերժել էր «Sputnik Ադրբեջան»-ի լրագրողներ Իգոր Կարտավիխի և Եվգենի Բելոուսովի փաստաբանների՝ խափանման միջոցը փոխելու վերաբերյալ միջնորդությունները՝ ուժի մեջ թողնելով առաջին ատյանի դատարանի որոշումը։