Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի ավագ որդու՝ Սեդրակ Քոչարյանի վերաբերյալ գործ է ուղարկվել Հակակոռուպցիոն դատարան:
Այս մասին տեղեկանում ենք «Դատալեքս» դատական-տեղեկատվական համակարգից:
Ըստ մեղադրանքի՝ Սեդրակ Քոչարյանը հանդիսանալով «ԼԼ Բիմբո» ՍՊ ընկերության համահիմնադիր և հնարավորություն ունենալով կանխորոշելու դրա գործադիր տնօրենի որոշումները, միջոցներ տրամադրելու և խոչընդոտներ վերացնելու եղանակով օժանդակել է իր հետ փոխկապակցված անձ Սերժ Ազատի Սարգսյանին օրենքով նախատեսված արգելքին հակառակ ձեռնարկատիրական գործունեությանը մասնակցելուն և առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալուն: Որից հետո, նպատակ ունենալով քողարկելու առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու արդյունքում հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված գույքի հանցավոր ծագումը, դրա իրական բնույթը, ծագման աղբյուրը, տնօրինման եղանակը, իրական իրավունքներն ու պատկանելությունը, գույքին օրինական տեսք տալու նպատակով այն օրինականացրել է մի շարք բանկային փոխանցումների, տնօրինելու և այդ եկամուտները գույքի ձեռք բերմանն ուղղելու եղանակով:
Գործով մեղադրյալ է ևս մեկ անձ՝ Ալեքսան Ոսկանյանը: Ըստ վերջինիս մեղադրանքի՝ Ոսկանյանը, հանդիսանալով «ԼԼ Բիմբո» ՍՊ ընկերության գործադիր տնօրեն, գործելով ընկերության անունից, այդ թվում՝ ներկայացնելով նրա շահերը և լիազորված լինելով կնքել գործարքներ, միջոցներ տրամադրելու և խոչընդոտներ վերացնելու եղանակով օժանդակել է Սերժ Ազատի Սարգսյանին օրենքով նախատեսված արգելքին հակառակ ձեռնարկատիրական գործունեությանը մասնակցելուն և առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալուն: Որից հետո, միջոցներ տրամադրելու և խոչընդոտներ վերացնելու եղանակով օժանդակել է Սեդրակ Քոչարյանին քողարկելու առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու արդյունքում հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված գույքի հանցավոր ծագումը, դրա իրական բնույթը, ծագման աղբյուրը, տնօրինման եղանակը, իրական իրավունքներն ու պատկանելությունը, ապա գույքին օրինական տեսք տալու նպատակով օժանդակել է Սեդրակ Քոչարյանին՝ «ԼԼ Բիմբո» ՍՊ ընկերության անունից բանկային փոխանցումներ կատարելով Սեդրակ Քոչարյանի անձնական հաշվին:
Երկու մեղադրյալի նկատմամբ էլ խափանման միջոց է ընտրվել բացակայելու արգելքը:
Գործը մակագրել է դատավոր Վահե Դալմազյանին։