ՀՀ Պետական եկամուտների կոմիտեն Ադրբեջանից Հայաստանի տարածքով անցնող բեռների նկատմամբ վերահսկողությունն իրականացնելու է իր իրավասությունների շրջանակում այնպես, ինչպես ցանկացած սահմանի դեպքում։ ԱԺ-ում լրագրողների հետ ճեպազրույցում այս մասին ասաց ՀՀ ՊԵԿ նախագահ Էդուարդ Հակոբյանը։
Նրա խոսքով՝ ՊԵԿ խնդիրն է մաքսային վերահսկողության կազմակերպում իրականցնել ցանկացած սցենարի դեպքում։ «Եթե խոսում ենք ապաշրջափակման, սահմանների բացման մասին, ուղղակի պետք է տարբեր սցենարների պատրաստ լինել։ Մենք ունենք համապատասխան սարքավորումներ և գործիքներ, որոնք թույլ կտան ցանկացած սցենարի ադապտացվել և մեր մաքսային գործունեությունն իրականացնել»,- նշեց ՊԵԿ նախագահը։
Ինչ վերաբերում է Երևանի կողմից Բաքվին առաջարկվող «դյուրացված ընթացակարգերով բեռների անցմանը», ՊԵԿ նախագահի խոսքով՝ դրա համար մեխանիզմներ վաղուց կան և կիրառվում են այն երկրների հետ, որոնց հետ ունենք բաց սահմաններ, այսինքն՝ Իրանի ու Վրաստանի դեպքում։
Մանարամասները՝ տեսանյութում։