2024 թվականի տարեվերջին կառավարության ձեռք բերած SuperMicro գերհամակարգչի լիարժեք գործարկումն ու բնականոն աշխատանքն ապահովելու, ինչպես նաև արհեստական բանականության ոլորտում գիտահետազոտական աշխատանքների մրցունակությունը բարձրացնելու նպատակով՝ ներկայումս ընթանում է գերհամակարգչի տվյալների մշակման կենտրոնի ձևավորման համար անհրաժեշտ սարքավորումների ձեռքբերման և տեղադրման գործընթացը: Այս մասին Factor.am-ի հարցմանն ի պատասխան տեղեկացնում են Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունից։ Ապրիլի 10-ին Կառավարության նիստի ժամանակ Նիկոլ Փաշինյանը հիշեցրել էր, որ նախորդ տարվա բյուջեով ֆինանսավորել են և ձեռք են բերել նոր գերհամակարգիչ։
Կենտրոնը նախատեսվում է գործարկել տվյալ գործընթացի ավարտին՝ նախնական գնահատմամբ՝ 2025 թվականի տարեվերջին։ Այն կտեղակայվի Երևանի պետական համալսարանում։ Նոր սարքավորումը տարբերվում է նախկինում Ինժեներական քաղաքում տեղադրված գերհամակարգչից․ այն նախատեսված է մեծ ծավալով տվյալների մշակման և բարդ հաշվարկների իրականացման համար։
Նախարարությունից հայտնում են՝ գերհամակարգչի կենտրոնի լիարժեք գործարկումը առանցքային նշանակություն ունի ՀՀ-ում արհեստական բանականության ոլորտի զարգացման և արհեստական բանականության խնդիրներով զբաղվող գիտահետազոտական աշխատանքների համար։
SuperMicro գերհամակարգչի օգնությամբ իրականացվելու է․
1) Արհեստական բանականություն և մեքենայական ուսուցում․ ձեռք բերված NVIDIA H100 GPU գերհամակարգիչը կոչված է մեծածավալ AI մոդելների (օրինակ՝ լեզվային մոդելներ, գեներատիվ AI) վարժեցման համար։ Օրինակ՝ Փրինսթոնի համալսարանը ներդրել է H100 GPU-ների վրա հիմնված կլաստեր՝ գեներատիվ AI-ի հետազոտությունները խթանելու համար։
2) Բարձր արտադրողականությամբ հաշվողական համակարգեր (HPC)․ GPU-ները կարող են օգտագործվել ֆիզիկայի, քիմիայի, կլիմայի մոդելավորման և այլ բնագավառներում կատարվող բարդ մաթեմատիկական մոդելավորումների և սիմուլյացիաների համար։
3) Տվյալների վերլուծություն և վիզուալիզացիա․ H100-ները մեծ ծավալի տվյալների արագ մշակման և իրական ժամանակում վերլուծությունների համար անգերազանցելի գործիքներ են։ Դրանք օգտակար են նույնիսկ հասարակագիտական կամ մարդաբանական հետազոտություններում։
4) Առողջապահություն և կենսաբժշկական հետազոտություններ․ GPU-ները կարող են արագացնել դեղորայքի հայտնաբերման, գենոմիկայի և բժշկական պատկերների վերլուծության գործընթացները։
5) Ռոբոտատեխնիկա և ինքնավար համակարգեր․ GPU-ները կարող են օգտագործվել ռոբոտների շարժման մոդելավորման, միջավայրի վերլուծության և որոշումների ընդունման ալգորիթմների մշակման համար։
6) Կրթական նպատակներ․ ուսանողներին նման տեխնոլոգիաների հասանելիություն տրամադրել հնարավորություն է տալիս ձեռք բերել հմտություններ, որոնք պահանջված են ժամանակակից արդյունաբերության մեջ։
Նախարարությունից նշում են, որ 64 H100 GPU-ներից կազմված կլաստերի տեղակայումը կարող է նպաստել Երևանի պետական համալսարանը գիտահետազոտական առաջատար կենտրոն դարձնելուն, խթանել միջազգային համագործակցությունը և ներգրավել հավելյալ ֆինանսական միջոցներ ՀՀ-ում գիտության և ժամանակակից տեխնոլոգիաների և ԵՊՀ կարողությունների զարգացման համար, ինչը կնպաստի համալսարանի վարկանիշի զգալի աճին համաշխարհային ինդեքսներում։
Հանգույցի ընդհանուր հաշվողական հզորությունը 535 FP32 TFLOPs և 31664 FP8 TFLOPs է: Սա ենթադրում է, որ հանգույցը կարող է կատարել 535 տրիլիոն 32-բիթանոց և  31,664 տրիլիոն 8-բիթանոց թվերով գործողություններ մեկ վայրկյանում։
Ըստ  առաջարկվող ապրանքի ամբողջական նկարագրի՝ համալիրը կիրառվելու է 7 մլրդ պարամետրեր պարունակող նեյրոնային ցանցերի ուսուցման համար: Ուսուցումը իրականացվելու է համակարգի բոլոր հանգույցների վրա միաժամանակ, ինչը պահանջում է հանգույցների միջև արագ կապի ապահովում։
Տեխնիկական նվազագույն պահանջները
Համակարգը պետք է պարունակի 8 հաշվողական հանգույց։ Յուրաքանչյուր հանգույց պետք է բավարարի հետևյալ տեխնիկական պահանջներին․