Արշակ արքեպիսկոպոս Խաչատրյանին վերագրվող ինտիմ տեսանյութի հրապարակումից հետո Քննչական կոմիտեում նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակներում նշանակվել էր դատատեսաձայնագրային և դիմանկարային փորձաքննություն՝ պարզելու համար՝ արդյոք տեսանյութում Խաչատրյանն է։
Փորձաքննության պատասխանը ստանալուց հետո Քննչական կոմիտեն, որը քրեական վարույթ է նախաձեռնել անձի անձնական կյանքի գաղտնիությունը խախտելու համար, առերևույթ խախտելով անձի անձնական կյանքի գաղտնիության իրավունքը, հայտարարեց․ հաստատվել է տեսանյութում Արշակ արքեպիսկոպոս Խաչատրյանի պատկերված լինելու հանգամանքը։
Ինքը՝ Արշակ արքեպիսկոպոս Խաչատրյանը, չի ընդունում տեսանյութի իրական լինելը։ Ամենայն հավանականությամբ, հենց այս հանգամանքով պայմանավորված հարց չի բարձրացրել անձնական կյանքի գաղտնիության իրավունքը խախտելու մասին։
Քննչական կոմիտեի կողմից փորձաքննության պատասխանը հրապարակելուց հետո հոգևորականի փաստաբան Արսեն Բաբայանը բարձրաձայնել է այն մասին, որ փորձաքննությունն ընդամենը 1 էջից է բաղկացած, ընդ որում՝ դրա կեսը լուսանկար է։
«Ես պետական ծառայության 15 տարուց ավելի և փաստաբանության երեք տարվա փորձառության ընթացքում այսպիսի անհեթեթության չէի հանդիպել։ Ուրեմն «եզրակացությունը» բաղկացած է ընդամենը մեկ էջից, որի կեսից ավելին լուսանկար է։ Այսինքն՝ ամբողջ եզրակացությունն ուղիղ կես էջ է։ Բայց սա էլ դեռ ամբողջը չէ։ Այդ «եզրակացությամբ» ամբողջությամբ հերքվում է քննչական մարմնից լրատվամիջոցներին հայտնած տեղեկությունը, թե՝ «Հաստատվել է տեսանյութում Արշակ արքեպիսկոպոս Խաչատրյանի պատկերված լինելու հանգամանքը»։ Այս տեղեկությունը իրականությանը չի հապատասխանում։
Հիմա տեսեք, թե ինչ է եզրակացրել փորձագետը, որը տեսագրության մեջ պատկերված անձի և համացանցից որպես նմուշ վերցված Արշակ սրբազանի լուսանկարը համեմատել է իրար։
Քանի որ նրանցում պատկերված անձանց ճակատային շրջանի, քթային շրջանի և կզակի շրջանի ձևը, ինչպես նաև սանրվածքը համընկնում են, և այն հանգամանքը, որ երկուսն էլ կրում են ակնոցներ, ապա կարելի է եզրակացնել, որ լուսանկարներում պատկերված է միևնույն անձը։ Այսինքն ի՞նչ է ստացվում։ Փորձագետը նայել է լուսանկարներին ու ասել՝ լսի, հա էլի, նման են բայց իրար»,- հայտնել է Բաբայանն ու դիտարկել, որ իրենց կողմը երբևէ չի ասել, թե տեսագրության մեջ պատկերված անձն ընդհանրապես նման չէ Արշակ սրբազանին։
«Պարզ չի՞ որ ցանկացած մեկին ցույց տաս այդ տեսագրությունն ու Արշակ սրբազանի նկարը նա էլ կասի՝ «հա էլի, լսի, ոնց որ նման են իրար»։ Սա՞ է ձեր փորձաքննությունը։ Իսկ ամենակարևորը․ փորձաքննության անվանումից թեև տպավորություն է, որ պետք է ստուգվեր նաև տեսագրության իսկությունը, բայց դա չի արվել։ Այսինքն՝ քննչականին չի հետաքրքրել, թե արդյո՞ք տեսագրությունն իրական է, թէ, օրինակ, արհեստական բանականությամբ ստեղծված։ Կամ հնարավո՞ր է, որ մոնտաժման միջոցով է ստացվել այդ տեսագրությունը։ Այս ամբողջից ելնելով կարող ենք հստակ պնդել, որ Քննչական կոմիտեն հաստատեց Արշակ արքեպիսկոպոս Խաչատրյանի պնդումն առ այն, որ տեսագրության բովանդակությունն իր հետ առնչություն չունի»,- հայտնել էր Բաբայանը։
Այս փորձաքննության պատասխանը ստանալուց հետո փաստաբան Բաբայանը միջազգային փորձաքննությունների է ուղարկել տեսագրությունները՝ դրանց իսկությունը պարզելու նպատակով։
Փաստաբանն օրեր առաջ հայտնեց, որ երեք տարբեր պետություններից ստացված փորձագիտական եզրակացությունները հաստատում են Արշակ արքեպիսկոպոս Խաչատրյանի այն պնդումը, որ նա որևէ առնչություն չունի տեսագրությունների բովանդակության հետ։