Կանխատեսումն այն է, որ «Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին» օրենքի կիրառման շրջանակը ՍԴ որոշումից հետո շատ չի սահմանափակվելու: Այս մասին լրագրողների հետ ճեպազրույցում Factor TV-ի հարցին ի պատասխան ասաց Արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանը՝ հավելելով, որ իր համար արդեն իսկ պարզ է, որ ՍԴ որոշումը մանիպուլացվելու է և տարբեր մասնագետներ այն ներկայացնելու են տարբեր կողմերից և փորձելու են հիմնավորել, թե ՍԴ որոշումից հետո օրենքի կիրառման շրջանակն էականորեն նեղացվելու է:
Օրեր առաջ Սահմանադրական դատարանը մեկ այլ որոշմամբ հակասահմանադրական է ճանաչել այն դրույթը համաձայն որի՝ ԲԴԽ-ն դատավորի լիազորություն կարող է դադարեցնել 10 անդամից 5-ի ձայներով:
Այս որոշումը կայացվել է դատավոր Արթուր Ստեփանյանի՝ ՄԻԵԴ ներկայացված դիմումի հիման վրա:
Հարցին՝ նախարարությունը պատրաստվո՞ւմ է դիմել ԲԴԽ՝ Ստեփանյանի վերաբերյալ գործը վերանայելու հարցով, Սրբուհի Գալյանը պատասխանեց, որ ԲԴԽ դիմելու հարցը դեռևս չեն քննարկել, բայց միևնույն ժամանակ հիշեցրեց, որ դատավորն ինքն էլ իրավունք ունի դիմելու:
Նախարարը խոսեց նաև ատելության խոսքի դեմ պայքարի քաղաքականության և գործիքակազմի մասին: