Հոբելյանական TOON EXPO 2025-ը` Մոսկվայում, հունիսի 27-29-ը. ցուցահանդեսը դուրս է գալիս ՀՀ սահմաններից․ ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ
ՌԴ Օաշտպանության նախարարությունը Ուկրաինային մեղադրել է Ռուսաստանի տարածքում էներգետիկ օբյեկտներին նոր հարվածներ հասցնելու մեջ, փոխանցում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը։
Գերատեսչությունը հայտարարել է, թե Ուկրաինան մարտի 28-ին HIMARS-ի արկերով հարված է հասցրել Կուրսկի մարզում գտնվող Սուջա քաղաքի գազային չափիչ կայանին։ Հայտարարության մեջ ասվում է, որ  հարվածի հետևանքով կայանում հրդեհ է բռնկվել, «էներգաբլոկը փաստացի ոչնչացվել է»։
Բացի այդ, ՌԴ ՊՆ-ն պնդում է, թե մարտի 27-ին «Բելգորոդէներգո»-ն վնասվել է Ուկրաինայից հարվածների ժամանակ, որը Շեբեկինսկի թաղամասում հոսանքազրկման պատճառ է դարձել։
Հիշեցնենք, որ մեկ շաբաթ առաջ՝ մարտի 21-ին, ՌԴ ՊՆ-ն Կիևին մեղադրել էր Կուրսկի շրջանից նահանջի ժամանակ Սուջայի գազաչափման կայանը պայթեցնելու մեջ։ Ուկրաինայի Զինված ուժերի գլխավոր շտաբն այդ ժամանակ հայտարարել էր, որ հենց Ռուսաստանն է հրետանիով հարվածել կայանին՝ Ուկրաինային վարկաբեկելու նպատակով, և որ ուկրաինական  պաշտպանության ուժերը դրա հետ կապ չունեն։