ԱՄՆ Միջազգային կրոնական ազատության հանձնաժողովը (USCIRF) ներկայացրել է կրոնական ազատությունների մասին 2025 տարեկան  զեկույցը, որում անդրադարձ է կատարվում 2024 թվականին իրադարձություններին։ Ադրբեջանին վերաբերող հատվածում, որին առաջարկվում է ընդգրկել հատուկ դիտարկումների ցանկում, նշվում է, որ 2024 թվականին այս երկրում կրոնական ազատության պայմանները մնացել են վատ։ Կառավարությունը շարունակել է ձերբակալել և բանտարկել որոշ շիա մահմեդականների՝ Իրանի հետ նրանց ենթադրյալ կապերի համար: Ձերբակալվածներից շատերին թմրանյութերի հետ կապված կասկածելի մեղադրանքներ են առաջադրվել, որոնք, ըստ տեղեկությունների, կառավարությունն օգտագործել է տարիներ շարունակ այլախոհներին, այդ թվում՝ կրոնական գործիչներին հետապնդելու համար: Փետրվարին իշխանությունները ձերբակալել են տասնյակ շիա մահմեդականների, այդ թվում՝ հոգևորականների և Մուսուլմանական միասնության շարժման (MUM) անդամների։ Զեկույցում ներկայացվում են շարժման մի շարք անդամների ձերբակալությունները։
Առաջարկվում է նաև նպատակային պատժամիջոցներ սահմանել Ադրբեջանի պետական ​​կառույցների նկատմամբ, ինչպիսիք են ՆԳՆ կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի գլխավոր վարչությունը և այն պաշտոնյաները, ովքեր պատասխանատու են կրոնական ազատության կոպիտ խախտումների համար՝ սառեցնելով այդ անձանց ակտիվները և/կամ արգելելով նրանց մուտքը Միացյալ Նահանգներ մարդու իրավունքներին առնչվող ֆինանսական և վիզային մարմինների ներքո՝ վկայակոչելով կրոնական ազատության կոնկրետ խախտումները։