Ադրբեջանի պաշտպանության նախարար Զաքիր Հասանովի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել ՊՆ կոլեգիայի նիստ, քննարկվե են 2024 թվականի արդյունքները։ Ադրբեջանական լրատվամիջոցները, վկայակոչելով ՊՆ-ին, հայտնում են, որ նիստին մասնակցել են նախարարի տեղակալները, զինված ուժերի տարբեր զորքերի հրամանատարները, առանձին համազորային բանակի հրամանատարը, Պաշտպանության ազգային համալսարանի ռեկտորը, գլխավոր վարչությունների, վարչությունների, ռազմական միավորումների և կազմավորումների հրամանատարները։
Նշվում է, որ Հասանովն ընդգծել է «երկրի պաշտպանական հզորության կարևորությունը միջազգային ասպարեզում Ադրբեջանի հեղինակության բարձրացման և տարածաշրջանը համաշխարհային ուժի կենտրոնի վերածելու գործում, նաև մանրամասն խոսել ընթացիկ տարվա բանակաշինության ծրագրերի մասին»։ Հասանովը նշել է, թե «հաջողությամբ շարունակվում են երկրի տարածքային ամբողջականության և ռազմական անվտանգության ապահովման, զորքերի մարտական հնարավորության ու մարտունակության բարձրացման, ադրբեջանական բանակի զինանոցում նորագույն տեխնոլոգիաներով արտադրված ժամանակակից սպառազինության համակարգերի ընդունման միջոցառումները»։
«Վերլուծվել է ադրբեջանա-հայկական պայմանական սահմանին տիրող օպերատիվ իրավիճակը և 2024 թվականի ընթացքում ադրբեջանական բանակի ծառայողական ու մարտական ​​գործողությունները»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Ընդգծվել է նաև, որ ադրբեջանական բանակի զինծառայողները մասնակցել են 20 երկկողմ և բազմակողմ զորավարժությունների։ Նշվել է, որ միջազգային համագործակցությունը ռազմական, ռազմատեխնիկական և ռազմակրթական ոլորտներում ու համատեղ վարժանքները նշանակալի ներդրում ունեն տարածաշրջանում կայուն խաղաղության և անվտանգության ապահովման գործում։
Անդրադառնալով 2025 թվականին նախատեսված միջոցառումներին՝ Հասանովը ևս մեկ անգամ կարևորել է անձնակազմի պրոֆեսիոնալիզմի և զորքերի մարտական ​​պատրաստվածության մակարդակի, այդ թվում՝ զորավարժությունների և դաշտային պատրաստության արդյունավետության բարձրացմանն ուշադրություն դարձնելու կարևորությունը։
«Տրվել են համապատասխան հանձնարարականներ՝ պայմանական պետական ​​սահմանին մարտական ​​հերթապահություն կազմակերպելու, անվտանգության կանոնների խստիվ պահպանման, զգոնությունը բարձրացնելու, հակառակորդի գործողությունների շարունակական հսկողությունն ու վերահսկողությունն առավել ուժեղացնելու ուղղությամբ»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։