Թբիլիսիի քաղաքային դատարանը հաստատել է Վրաստանի նախկին նախագահ Միխեիլ Սաակաշվիլիի նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց՝ սահմանի ապօրինի հատման գործով, չնայած այն հանգամանքին, որ նա արդեն պատիժ է կրում այլ գործերով։ Այս մասին հայտնում է Interpressnews գործակալությունը։
Հաղորդվում է, որ դեկտեմբերի 24-ին կայացած լսումների ժամանակ Սաակաշվիլիի փաստաբան Բեքա Բասիլայան միջնորդություն է ներկայացրել կալանքը վերացնելու մասին՝ այն բանից հետո, երբ ավարտվել է սահմանի ապօրինի հատման գործով ապացույցների փորձաքննության փուլը: Փաստաբանի խոսքով՝ նման խափանման միջոցի համար, ինչպիսին կալանքն է, հիմքեր չկան, քանի որ դատարանը շուտով պետք է հրապարակի գործով վճիռը, իսկ նախկին նախագահն արդեն կալանավայրում է։
Դատավոր Միխայիլ Ջինջոլիան բացատրել է, որ մնում է վտանգ, որ Սաակաշվիլին կփախչի կամ նոր հանցանք կգործի, ուստի կալանքը վերացնելու միջնորդությունը չի բավարարվել։
Օգոստոսի 2-ին Թբիլիսիի քաղաքային դատարանը սահմանի ապօրինի հատման գործով Սաակաշվիլիի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրել կալանքը։ Դատավորը պարզաբանել է, որ վկաների վրա ճնշում գործադրելու կամ ապացույցների ոչնչացման, ինչպես նաև նոր հանցագործությունների կատարման վտանգ կար, ուստի Սահակաշվիլիին կալանավորելու մասին մեղադրող կողմի միջնորդությունը բավարարվել է։