Իրավապաշտպան, ՄԻԵԴ-ում հայ գերիների իրավունքներով զբաղվող իրավապաշտպան Սիրանուշ Սահակյանն «Ադրբեջանի ագրեսիայի ազդեցությունը մարդու իրավունքների և շրջակա միջավայրի պաշտպանության վրա» խորագրով համաժողովի ընթացքում ներկայացրեց այս պահին Բաքվում պահվող հայ ռազմագերիների և պատանդների թիվը.
«Պաշտոնապես հաստատված՝ 23 հայ անձինք այժմ գտնվում են Բաքվում, նրանց մասով օգտագործում ենք «պատանդառված» տերմինը, քանի որ նրանց ազատ արձակումը կապված է քաղաքական կոնֆլիկտի հետ։ Այս թիվը ներառում է նաև Արցախի ղեկավարությունը՝ 8 հոգի և 15 անձ, որոնք պատանդառվել են պատերազմի ժամանակ և Հակարիի կամրջի մոտից»,- նշեց Սահակյանը։
Անդրադառնալով Բաքվում պահվող անձանց հետ Կարմիր խաչի միջոցով կապին, իրավապաշտպանը նշեց, որ շատ անձինք հրաժարվել են իրենց հարազատների հետ տեսակապ հաստատելուց.
«Գերիների նկատմամբ կիրառվել է ինչպես ֆիզիկական, այնպես էլ հոգեբանական բռնություն, ինչպես օրինակ՝ ստիպել են փորել իր գերեզմանը, որտեղ, իբրև, պետք է թաղվեր։ Այս ամենն անդրադարձել է նրան, որ անձը հրաժարվել է հոգեբանական այդ ծանր վիճակում խոսել հարազատների հետ»։