Մեր ընդդիմությունն անցած շաբաթվա ընթացքում բավականին դժվար ժամանակներ ապրեց, նախ եղավ ԵԽ գլխավոր քարտուղարի այցը Վրաստան, որը ծանր հարված հասցրեց նրանց, ինչպես երևում էր նրանց մեկնաբանություններից, և դրան ավելացվեց. ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի զեկույցը, որը փաստացի հաստատում է, որ Վրաստանում խորհրդարանական ընտրությունները հաջող են անցել, այս մասին այսօր կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարեց Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեն. փոխանցում է Վրաստանի առաջին ալիքը։
Ինչպես նշել է Կոբախիձեն, ընդդիմությունը և Սալոմե Զուրաբիշվիլին մի քանի հիմնական մեղադրանքներ են ունեցել այս ընտրությունների առնչությամբ, որոնք ամբողջությամբ անվավեր են ճանաչվել ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ զեկույցով։
«Եվս մեկ անգամ ուզում եմ հիշեցնել, թե երեկ ինչի մասին է խոսել Վրաստանի խորհրդարանի նախագահը։ Ընդդիմությունը, ինչպես նաև ընդդիմության ներկայացուցիչներից Սալոմե Զուրաբիշվիլին այս ընտրությունների հետ կապված մի քանի հիմնական մեղադրանքներ ունեին, այս հինգ հիմնական մեղադրանքներն ամբողջությամբ անվավեր ճանաչվեցին ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ զեկույցով։ Առաջին պնդումը վերաբերում էր արտահոսքերին, դա որպես բովանդակային խնդիր չի քննարկվել ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ զեկույցում։ Փաստորեն, շրջանների 76 տոկոսում ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ը քվեարկության գաղտնիության հետ կապված որևէ խնդիր չի հայտնաբերել: Մնացած դեպքերում բացահայտվել են միայն մեկուսացված դեպքեր։ Առաջին մեղադրանքը, որը վերաբերում էր քվեարկության գաղտնիությանը, ամբողջությամբ հերքվեց։ Ինչ վերաբերում է ներգաղթյալների քվեարկությանը, ապա այս հարցը ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի կողմից ընդհանրապես տեղին չի համարվել։ Ըստ այդմ՝ այս մասով ևս նրանց սուտ մեղադրանքները իսպառ վերացվել են։ Երրորդ. Կարուսել, հիշու՞մ եք այս մասին հայտարարությունները, մեղադրանքը, որ 300.000 ձայն է կեղծվել նման մեթոդներով, հիշում եք նաև Սալոմե Զուրաբիշվիլիի հայտարարությունը, որ նույն ընտրողը քվեարկել է ուղիղ 17 անգամ, այդ կապակցությամբ մեղադրանքն ի սկզբանե կեղծվել են ։ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻ-ն այս հարցը ընդհանրապես ակտուալ չի համարել։ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ զեկույցում այս մասին ընդհանրապես նշված չէ։ Ռուսական միջամտություն, սա հերթական կեղծ մեղադրանքն է. ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ զեկույցում այս մասին ակնարկ անգամ չկա։ Ինչ վերաբերում է բռնությանը, ապա խոսքը բռնության մասին է միայն առանձին դեպքերում։ Ըստ այդմ, արմատական ​​ընդդիմության կողմից այս ընտրությունների հետ կապված բոլոր մեղադրանքները չեղյալ են հայտարարվել»,- ասել է Իրակլի Կոբախիձեն։