Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն հրաժարվել է Turan գործակալությանն ի պատասխան պարզաբանել Politico-ի հրապարակումը ԵՄ-ում Ադրբեջանի դեսպան Վագիֆ Սադիգովի կողմից ԵՄ-ում Հայաստանի դիվանագիտական ​​առաքելության ղեկավար Տիգրան Բալայանին ուղղված սպառնալիքները։ Գերատեսչությունը միայն հաստատել է, որ Politico-ն իսկապես շփվել է Ադրբեջանի դեսպանի հետ, և որ նա ասել է, թե այն ամենը, ինչ պնդում է Բալայանը, իբր, կեղծիք է:
Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Այխան Հաջիզադեն Turan-ի հետ զրույցում վկայակոչել է 2024 թվականի նոյեմբերի 4-ի Politico-ի հրապարակումը, որում Սադիգովը խոսել է, իբր, «հայկական կողմի հերյուրանքների մասին»։
«Մենք լրացուցիչ բացատրություններ չունենք»,- ասել է Ադրբեջանի ԱԳՆ ներկայացուցիչը։
Հիշեցնենք՝ Politico-ն գրել էր, որ Հայաստանի դեսպանությունը պաշտոնական նամակ է ուղարկել Բրյուսելում գտնվող այլ դիվանագիտական ​​ներկայացուցչություններ այն բանից հետո, երբ ՀՀ դեսպանը հայտնել է, որ սպանության սպառնալիքներ է ստացել իր ադրբեջանցի պաշտոնակցից։ Անցյալ շաբաթ դեսպանների շրջանում տարածված նամակում ասվում է, որ ՀՀ դեսպան Տիգրան Բալայանը «բանավոր հարձակման և ահաբեկման է ենթարկվել» Ադրբեջանի դեսպան Վագիֆ Սադիգովի կողմից, որը «բացահայտ սպառնալիքներ է հնչեցրել իր կյանքի նկատմամբ»։
ՀՀ ԱԳ փոխնախարար Պարույր Հովհաննիսյանն այսօր խորհրդարանում լրագրողների հետ ճեպազրույցում հաստատել է Ադրբեջանի դեսպանի կողմից սպառնալիքների մասին տեղեկությունը։