Կառավարությունը 2 ամսում կարող է կրճատել միգրացիան և ստվերային տնտեսությունը․ տնտեագետը վիճակագրություն է ներկայացնում․ ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ
ՀԱԿ անդամ, տնտեսագետ Վահագն Խաչատրյանի համոզմամբ՝ երկու ամիսը բավարար ժամանակ չէ Կառավարության տնտեսական քաղաքականությանը գնահատական տալու համար, հետևաբար, այս ընթացքում հնչեցված գնահատականներն ավելի շատ քաղաքական բնույթ ունեին։
Այս մասին այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասաց նա՝ ընդգծելով, որ գործող իշխանության և Կառավարության վարած քաղաքականության գնահատականի համար ահրաժեշտ է սպասել ավելի քան 6 ամիս։
Խոսելով տնտեսական ցուցանիշների մասին՝ Վահագն Խաչատրյանն առանձնացրեց հետևյալ վիճակագրությունը․ «Մարտ ամսին տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը եղել է 19%, մայիս ամսին այն նվազել է հասնելով 5,4 %-ի, հունիս ամսին այդ թիվն աճ է արձանագրել՝ հասնելով 9,6 %-ի, որի մեջ զգալի է եղել գյուղատնտեսության և շինարարության ազդեցությունը»։
Խոսելով Ազգային վիճակագրական ծառայության ներկայացրած թվերի մասին էլ՝ տնտեսագետն առանձնացրեց հունիս ամսին հավաքագրված 150 մլրդ-ի հարկի հավաքագրման ցուցանիշը, ինչը զգալի ավել է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի 94 մլրդ դրամի համեմատ։ «Նախորդ տարվա 6 ամիսներին հավաքվել է 550 մլրդ դրամ հարկ, իսկ այս տարվա նույն ժամանակահատվածում արդեն 607 մլրդ դրամ»,- հավելեց տնտեսագետը։
ՀԱԿ անդամը շեշտեց նաև, որ եթե Կառավարությունն այս կերպ շարունակի, 2 անգամ կնվազեցնի միգրացիան և ստվերային տնտեսությունը։