«Քաղաքացիական պայմանագիրը» չի կարող այդպիսի գործելակերպ ունենալ, քանի որ այդպիսի գործելակերպը հակասում է «Քաղաքացիական պայմանագրի» էությանը և արժեքային համակարգին։ Այս մասին Հանրային հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում նշեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով հրապարակումներին այն մասին, որ Երևանի ավագանու ընտրությունների քարոզարշավի ընթացքում «Քաղաքացիական պայմանագիրը» փողով և վարչական ռեսուրսի չարաշահմամբ է մարդկանց ներգրավում։
«Դրա համար Հայաստանում կա Քրեական օրենսգիր, և յուրաքանչյուր դեպք պետք է արժանանա օբյեկտիվ քննության։ Ես՝ որպես կուսակցության վարչության նախագահ, կարող եմ ասել՝ մենք ոչ միայն չենք կարող նման գործելակերպ ունենալ, այլև ցանկացած նման դեպք, որը կհիմնավորվի որպես այդպիսին, կունենա օրենքով սահմանված գնահատական և արձագանք։ Եթե, իհարկե, չպարզվի, որ խոքսը օրինական գործունեության մասին է, երբ, օրինակ, երբ խոսքը գովազդային ընկերությունների հետ պայմանագրային հիմունքներով որոշակի աջակցություն ստանալու մասին է, դա բոլորովին այլ իրավիճակ է»,- նշեց Փաշինյանը։