«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Հասմիկ Հակոբյանն առաջարկում է խորհրդարանին հնարավորություն տալ, որպեսզի անհրաժեշտության դեպքում, գլխավոր դատախազը քրեական հետապնդում հարուցելու կամ ազատությունից զրկելու համաձայնություն տալու մասին միջնորդագիրը կարողանա ներկայացնել նաև արտահերթ նիստում:
Գործող օրենքով գլխավոր դատախազը պատգամավորի և մարդու իրավունքների պաշտպանի նկատմամբ հարուցելուն կամ նրան ազատությունից զրկելուն համաձայնություն տալու մասին միջնորդագիրը կարող է ներկայացնել միայն Ազգային ժողովի հերթական նիստերում։
«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Նազարյանի դիտարկմամբ՝ կարող է ընկալվել, թե գործող իշխանությունն ուզում է դյուրացնել պատգամավորի նկատմամբ գործ հարուցելը։
Նազարյանն իշխանական պատգամավորներին կոչ արեց առաջինից երկրորդ ընթերցում ընկած ժամանակահատվածում խորությամբ ուսումնասիրի նախագիծը։