Թուրքական երկու խոշոր՝ Is Bankasi և DenizBank բանկերը դադարեցրել են ռուսական «Միր» քարտերով գործարքները, հայտնում է Gazeta-ն։ Հաղորդվում է, որ այս որոշումը հաջորդել է ԱՄՆ գանձապետարանի հայտարարություններին ռուսական վճարային համակարգի օգտագործման դեպքում հնարավոր պատժամիջոցների կիրառման մասին։ Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել որոշ հյուրանոցների ծառայությունների դիմաց «Միր» քարտերով վճարելու զբոսաշրջիկների խնդիրների մասին։
«Միր» քարտով գործարքները և ռուսական արժույթի հետ կապված գործառնություններ մեր բանկում չեն կատարվում, բանկոմատները չեն ընդունում քարտերը»,-ասել են բանկից։
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ The Financial Times-ը հայտնել էր, որ  ԱՄՆ-ն ու ԵՄ-ն ուժեղացնում են ճնշումը Թուրքիայի վրա, քանի որ ՌԴ-ն կարող է պատժամիջոցները շրջանցել թուրքական բանկային համակարգի միջոցով։
Նշվում էր, որ Վաշինգտոնը  իր հայացքն  ուղղել է թուրքական բանկերի վրա, որոնք աշխատում են ռուսական «Միր» վճարային համակարգի հետ։ Բրյուսելն իր հերթին պատրաստվում է պատվիրակություն ուղարկել՝ իր մտահոգություններն ուղղակիորեն թուրքական իշխանություններին հայտնելու համար։