ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը հանրային քննարկման է ներկայացրել «Աշխատանքային օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» նախագծի լրամշակված տարբերակը:
Նախագծով փոփոխություններ ու նոր կարգավորումներ են առաջարկվում մի շարք ուղղություններով, որոնք առնչվում են ինչպես աշխատողներին, այնպես էլ գործատուներին:
Այսօր հրավիրված ասուլիսում ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության Աշխատանքի և զբաղվածության վարչության պետ Ժորա Սարգսյանը նծեց, որ Աշխատանքային օրենսգրքի փոփոխություններով՝ 14-15 տարեկանները կարող են աշխատանքի ներգրավվել շաբաթական 10 ժամ. գործող կարգավորմամբ՝ 14-16 տարեկանների համար նախատեսված է 24 ժամ:
«Երեխաները կարող են աշխատանքի ներգրավվել ստեղծագործական, մշակութային ոլորտներում, այդ աշխատանքները չպետք է խանգարեն իրենց առողջությանը և կրթության գործընթացին: Սահմանվել են ոլորտներ, որտեղ արգելվում է երեխաների աշխատելը»,- այսօր հրավիրված ասուլիսում ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության Աշխատանքի և զբաղվածության վարչության պետ Ժորա Սարգսյանը: