Հայաստանում սկսում ենք շատ կարևոր ծրագիր, որը կարևոր է ոչ միայն Հայաստանի համար, այլ ամբողջ տարածաշրջանի և ընդհանրապես հայ ազգի համար: Այս մասին այսօր հրավիրված ասուլիսում հայտարարեց «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր, հայտնի գործարար Ռուբեն Վարդանյանը։
«Մեզ մոտ դժվար իրավիճակ է, մենք կանգնած ենք լուրջ ճգնաժամի առջև, և այն պայմանավորված չէ միայն անցյալ տարվա պատերազմի հետևանքներով: Մենք կանգնած ենք այն հարցերի առջև, թե ապագա ինչ Հայաստան, ինչ հայկական աշխարհ ենք ունենալու: Շատ կարևոր է ստեղծել համազգային խորհուրդ, կազմակերպել քննարկումներ, մարդիկ պետք  է հասկանան, որ դա մեզ բոլորիս վերաբերող հարց է: Բայց քննարկումները ոչինչ չեն կարող տալ, եթե չլինեն մարդիկ, որոնք կիրականացնեն որոշումները»,- նշեց Վարդանյանը՝ ընդգծելով, որ դեռևս չունենք տեսլական, թե ինչպիսի Հայաստան ենք ուզում ունենալ: