Ամերիկահայ համայնքի կողմից ավելի քան 1 միլիոն նամակ է ուղարկվել տարբեր պաշտոնյաների, ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի շուրջ 115 անդամ և մոտ չորս տասնյակ սենատոր նամակով դիմել է նախագահ Բայդենին։ Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն անդրադառնալով ԱՄՆ նախագահի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հավանականությանը՝ ասաց ՀՅԴ Հայ դատի և քաղաքական հարցերի գրասենյակի ղեկավար Կիրո Մանոյանը։
«Եթե նախագահը նման քայլեր պետք է կատարի, այսինքն՝ Միացյալ Նահանգների գործադիր իշխանության քաղաքականության մեջ ինչ-որ փոփոխություն մտցնի, ապա առաջին տարվանից դրա ազդանշանը պետք է տա, որովհետև դրանից հետո շատ հարցեր կգան, կխճողեն։ Հիմա ինքն իր բարձրության վրա է, և եթե անի, հիմա պիտի անի։ ԱՄՆ նախագահի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը մեծ առավելություն կդառնա։ Սա, ի վերջո, ամերիկյան ռազմաբեմի վրա, այսպես ասած, հայ-թուրքական կռիվ է, քաղաքական կռիվ, և այդ քաղաքական կռվում հայկական կողմը հաղթած դուրս կգա։ Դա արդեն ճնշում կլինի Թուրքիայի վրա, և Թուրքիան ստիպված կլինի հաշվի նստել՝ որպես պետության»,- ասաց Մանոյանը:
Նրա խոսքով՝ ԱՄՆ-Թուրքիա հարաբերությունները հիմա այնքան վատ են, որ նախագահ Բայդենը մինչ այսօր Թուրքիայի նախագահի հետ հեռախոսազրույց չի ունեցել։
Կիրո Մանոյանը կարծիք հայտնեց, որ ԱՄՆ-ի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը կարելի է համարել կայացած փաստ՝ հաշվի առնելով խորհրդարանի երկու պալատների բանաձևերը: Նրա խոսքով, սակայն, Հայաստանի գործող իշխանությունները նույնիսկ ցանկության դեպքում չեն կարող օգտագործել առկա հնարավորությունները, որպեսզի ԱՄՆ-ն ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը։
«Արցախյան վերջին պատերազմից հետո Հայաստանը բարդ իրավիճակում է հայտնվել։ Հայաստանի ԱԳՆ-ն Թուրքիայի հետ հարաբերությունների մասին մի բան է ասում, վարչապետի աշխատակազմը, քաղաքական մեծամասնությունը խորհրդարանում մեկ այլ բան է ասում։ Անվտանգության խորհրդի քարտուղարն ասում է, որ պետք է վերանայել դիրքորոշումները Թուրքիայի հարցում, և իրենք աշխատում են այդ ուղղությամբ։ Մինչդեռ ՀՀ ԱԳՆ-ն հայտարարում է, որ տեղյակ չէ Հայաստանի և Թուրքիայի միջև որևէ երկխոսության մասին։ Մի կողմից հայտարարություններ են հնչում, որ պետք չէ խոսել Թուրքիայի հետ թշնամանքի մասին, իսկ մյուս կողմից՝ ԱԳՆ ղեկավարը, ԱՄՆ-ում Հայաստանի դեսպանը հայտարարում են, որ Բայդենի վարչակազմի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը դրական կլինի տարածաշրջանի անվտանգության համար»,- հավելեց Կիրո։