Հայաստանում ռազմական հեղաշրջման տարրեր չկան։ Արվել է քաղաքական հայտարարություն, որն ինքնին ռազմական հեղաշրջման փորձ չէ: Դա Գլխավոր շտաբի որոշ անդամների քաղաքական դիրքավորումն էր։
Ալ-Արաբիա հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում ԱԳ նախարար Արա Այվազյանը այսպես է մեկնաբանել ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ անդամների հայտարարությունը։ Նա ասել է, որ Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիայի հետևանքներն իրենց բացասական ազդեցությունն ունեցան Հայաստանում ներքին կայունության վրա։
Արցախում ականազերծման գործունեությամբ զբաղվող «HALO Trust» բրիտանական կազմակերպության կողմից Արցախի ականադաշտերի մասին տեղեկությունները թուրքական կողմից փոխանցելու տեղեկատվությունը ստուգելու համար այն ուղարկվել է ազգային անվտանգության ծառայություն:
Այսօր Մարտունու և Վարանդայի (Ֆիզուլի) շրջաններում զոհված զինծառայողների աճյունների նախատեսված որոնողական աշխատանքները դադարեցվել են ձյան տեղումների և բքի պատճառով։ Նույն ուղղություններով որոնումները կշարունակվեն վաղը: