Միանշանակ ապագայի տեխնոլոգիաները չեն սահմանափակվելու անօդաչու սարքերով։ Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանը։
«Կիրառվելու են ռոբոտացված համակարգեր, օպտիկալազերային միջոցներ, էլեկտրոնային խոցման միջոցներ․․․ Արհեստական բանականության կիրառումը պաշտպանական ոլորտում շատ ավելի է ահագնանում, և անօդաչու թռչող սարքերն առանց այս ալգորիթմերի, կարելի է ասել, պիտանի չեն։ Այդ ուղղությամբ նույնպես զարգացումներ կան։ Հայկական խոցող անօդաչուների դեպքում՝ փորձնական կիրառման մեջ արդեն իսկ կիրառվել են արհեստական բանականության ալգորիթմեր հենց օբյեկտների ճանաչման, դրանց թիրախավորման համար։ Ի՞նչ է դա տալիս։ Տալիս է այն, որ դու հետադարձ կապի կարիք չունես կառավարման համար, որովհետև այդ կապի միջոցը նույնպես հնարավոր է արձանագրել տարբեր սարքերի միջոցով։ Այսինքն՝ մեկ ուղղությամբ կիրառման դեպքում ինքը ինքնուրույն կողմնորոշվում և գնում-գտնում է թիրախը»,- նշեց նախարարը: