Հունվարի 11-ին ՀՀ Կառավարությունը հավանության է արժանացրել ՀՀ ֆինանսների նախարար Վարդան Արամյանի կողմից ներկայացված «Հայաստանի հանրապետության ֆինանսների նախարարության աշխատակազմի «Թանկարժեք մետաղների և թանկարժեք քարերի պետական գանձարան» գործակալության 2018-2021 թթ.թանկարժեք մետաղների և թանկարժեք քարերի պետական պահուստների օտարման միջոցառումների ծրագրին հավանություն տալու մասին» որոշման նախագիծը:
Համաձայն նախագծի՝ վերջին տարիներին պետական պահուստները համալրվել են միայն օրենքով սահմանված կարգով բռնագրավված, հօգուտ պետության տիրազուրկ ճանաչված, պետությանն անցած թանկարժեք մետաղներով, քարերով և դրանցից պատրաստված իրերով:
1996թ. հետո ՀՀ Կառավարության կողմից սահմանված կարգով և չափով դրանց իրացում չի իրականացվել, որի արդյունքում կուտակվել են բավարար քանակությամբ ապրանքներ, որոնք ժամանակի ընթացքում կորցնում են արդիականությունը:
«Առաջին խումբը պատմամշակութային արժեք ներկայացնողներն են, որոնք չեն գնահատվում, չեն իրացվում և ցուցադրվում են թանգարաններում, օրինակ՝ հին մետաղադրամները, գոտիները, սպասքը և այլն: Երկրորդ խումբ ապրանքները կիսաթանկարժեք քարեր են, գնահատված են, ունեն արժեք և կարող են վաճառվել: Դրանց ընդհանուր արժեքը կազմում է մոտ 1.9 միլիրադ դրամ, որից մոտ 400 միլիոն դրամի ոսկու ձուլակտորներն արդեն իսկ համարվում են լիկվիդային արժեք, իսկ մնացած 1.5 միլիարդ դրամի ապրանքները ժամանակի ընթացքում կորցնում են իրենց արդիականությունը, ապրանքային տեսքն ու արժեքը: Գանձարանի գոյության նպատակը արտակարգ իրավիճակներում տնտեսության անհետաձգելի կարիքները մետաղներով գործարքներ իրականացնելն է»,-լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Արմեն Հայրապետյանը:
Հիշեցնենք, որ Factor.am-ը անդրադարձել էր թեմային իր «Ոսկին ու ադամանդը «մոդայիկ» չեն. ֆիննախը վաճառում է գանձապետարանի թանկարժեք իրերը» վերտառությամբ հրապարակման մեջ: