Գյուղատնտեսությունում, մյուս ոլորտների համեմատությամբ, ունենք ցածր արտադրողականություն: Այս մասին այսօր ԱԺ-ում 2019 թվականի պետբյուջեի կատարողականի քննարկման ժամանակ ասաց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանը։
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Մանե Թանդիլյանը հարց ուղղեց նախարարին․ «Մենք 2019 թվականի համար կանխատեսել էինք 0․7 տոկոս ՀՆԱ-ի աճ, 2019 թվականի ամբողջ աշխարհի աճող տնտեսության մեջ մենք ունենք գյուղատնտեսության բացասական նպաստում՝ 0․5 տոկոս։ Այսինքն՝ անկախ նրանից, որ 65 տոկոս որոշակի ծախսումներ կատարել ենք, տարին բարենպաստ էր ամբողջ աշխարհի և Հայաստանի համար, մենք, միևնույն է, գյուղատնտեսության ոլորտում անկում ունենք։ Սա ի՞նչ է նշանակում՝ կա՛մ ծրագրերն են անարդյունավետ, կա՛մ ընդհանրապես չեք թիրախավորում գյուղատնտեսության ՀՆԱ-ի աճի նպաստումը որպես ցուցանիշ։ Ինչպե՞ս է ստացվում, որ կատարվում են աշխատանքներ՝ շատ թե քիչ, բայց դրա համամասնության աճ չունենք»։
Նախարարը նշեց, որ կատարված ծրագրերի արդյունքները երևալու են մի քանի տարի հետո։
«Դուք ինձանից լավ գիտեք, որ որոշ դեպքերում, երբ ներդրումներ են արվում, այդ ներդրումների արդյունքները միշտ չէ, որ անմիջապես երևում են։ Մենք հիմա այդ պրոցեսում ենք»,- ասաց նա։