19.02.2026 | 13:41«Մինչև մարտի 5-ը խնդրում ենք մեր բոլոր կենսաթոշակառուներին և նպաստառուներին ընտրել բանկը և ինքնուրույն ստանալ բանկային քարտ, որի վրա հաջորդ կենսաթոշակը կամ նպաստը կփոխանցվի անկանխիկ եղանակով»,- Կառավարության նիստին հայտարարեց ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արսեն Թորոսյանը։
«Եթե դա մինչև մարտի 5-ը տեղի չունենա, դա կանենք ավտոմատ եղանակով»,- ասաց նա։
Ըստ Թորոսյանի՝ 21 539 քաղաքացի դեռևս մնացել է կանխիկի ռեժիմում։ Նրա խոսքով՝ ավտոմատ ընտրությունից հետո կապահովեն քարտերի առաքումը, և եթե բանկը ավտոմատ ընտրված լինի, մինչև ապրիլի 1-ը հնարավոր չի լինի բանկը փոխել։
Արսեն Թորոսյանը հայտարարեց, որ այս բարեփոխման ճանապարհին հանդիպում են նաև խոչընդոտների. կան թոշակառուներ, որոնք չունեն վավեր անձնագիր, էլ-փոստի հասցե կամ հեռախոս։
«Փորձում ենք այնպես անել, որ ապրիլի 1-ին որևէ մեկը զրկված չլինի իր կենսաթոշակը ստանալու իրավունքից»,- ասաց նա։
ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը հետաքրքրվեց, թե քանի քաղաքացի անձնագիր չունի։
«Անուն-ազգանունով գիտենք, թե ովքեր անձնագիր չունեն։ Խոսքը 2500 մարդու մասին է, որոնք այն չունեն, որովհետև նախկինում կարիք չեն ունեցել որևէ ծառայությունից օգտվելու և իրենց կանխիկ կենսաթոշակը ստացել են։ Բայց հիմա այդ անհրաժեշտությունը առաջացել է։ Արդեն շատերի հարցը կազմակերպել ենք, և անձնակազմը զբաղվում է դրանով, որպեսզի ապրիլի 1-ից որևէ մեկը իրավունքից չզրկվի», – ասաց նա։
Թորոսյանը հույս հայտնեց, որ մինչև մարտի 5-ը այդ թիվը կնվազի մինչև 10 000․«Չեմ բացառում՝ հատուկ դեպքեր լինեն, բայց միևնույն է՝ չեն զրկվի իրենց կենսաթոշակից»։
ՆԳՆ նախարար Արփինե Սարգսյանն էլ տեղեկացրեց, որ այդ ուղղությամբ ինտենսիվ աշխատում են։