Մայր Աթոռում մեկնարկել է հավաքը , իսկ ժամը 17։00-ին կմեկնարկի ժամերգությունը։ Նախ՝ երեկ Ամենայն հայոց Գարեգին 2-րդ կաթողիկոսի դեմ ընդվզած 10 եպիսկոպոսները հայտարարություն տարածեցին՝ կոչ անելով հոգևորականներին ու հավատացյալներին այսօր ժամը 17-ին հավաքվել Մայր Աթոռում։
«Եկեք և միացեք մեզ համայն հայության հոգևոր կենտրոն Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում` Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Բ-ին ՀԱՆԳՍՏԻ ԿՈՉԵԼՈՒ ԱՐԴԱՐ ՊԱՀԱՆՋՈՎ, որն այլևս դարձել է անհետաձգելի անհրաժեշտություն։ Թող Ամենակարող Աստված օրհնի մեր համազգային առաքելությունը և իրականություն դարձնի հոգևոր սպասավորների և հավատացյալների տարիների երազանքն ու ցանկությունը»,- նշվում է հաղորդագրության մեջ։
Մայր Աթոռ, սակայն, միայն հոգևորականները չէ, որ որոշել են հենց այսօր գնալ․ սկզբում «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Լևոն Քոչարյանը հայտարարեց, որ հաջակցություն Հայ Առաքելական Սուրբ եկեղեցու՝ ժամը 15։30-ին լինելու է Մայր Աթոռում, հետո միացան այլ ընդդիմադիրներ։