ՀՀ քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչությունում նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում իրականացված քննչական և վարութային գործողությունների արդյունքում պարզվել է, որ 2025 թվականի հոկտեմբերի 27-ին Լոռու մարզի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի դահլիճում, դատական նիստի ավարտից անմիջապես հետո, ՍՆ-ն իր մերձավոր ազգականի սպանության մեջ մեղադրվող ԷԴ-ից վրեժ լուծելու շարժառիթով, վերջինիս սպանելու դիտավորությամբ, մոտեցել և իր մոտ նախապես պահած դանակով հարվածել է նրա թիկունքին՝ առողջությանը պատճառելով ծանր վնաս։ Այս մասին տեղեկացնում է Քննչական կոմիտեն։
Նշվում է, որ դահլիճում ծառայություն իրականացնող ՆԳՆ ոստիկանության ծառայողներն  ԷԴ-ին անմիջապես հեռացրել են դատական նիստի դահլիճից, որից հետո ՍՆ-ն, չկարողանալով հանցագործությունն ավարտին հասցնել, դիմել է փախուստի:
«ՍՆ-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 44-155-րդ հոդվածի 1-ին մասով (սպանության փորձը)։
Նախաքննության ընթացքում Ս.Ն.-ն հայտնաբերվել է, կալանավորվել:
2025 թվականի նոյեմբերի 25-ին վերջինիս նկատմամբ կիրառվել է տնային կալանք, գրավ և բացակայելու արգելք համակցված խափանման միջոցները:
Ծանուցում. հանցագործության համար մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ Քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով` դատարանի` օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով»,- գրված է հաղորդագրության մեջ։