Վարժական հավաքներից խուսափելու համար սահմանված պատիժը խստացվում է․ այս մասին ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության մշտական հարցերի հանձնաժողովի նիստում, «Քրեական օրենսգրքում փոփոխություն կատարելու մասին» և «Ռազմական ոստիկանության մասին» օրենքում լրացումներ և փոփոխություն կատարելու մասին օրենքների նախագծերի փաթեթը երկրորդ ընթերցման ներկայացնելու ժամանակ, տեղեկացրեց ՆԳՆ փոխնախարար Արմեն Մկրտչյանը։
Նրա խոսքով՝ օրենքում ավելի մանրամասն ներկայացվում է, թե ինչ է վարժական հավաքներից խուսափելը։
«Սահմանվում է, որ հայտարարված վարժական հավաքին կանչված քաղաքացու կողմից վարժական հավաքից խուսափելը, որը դրսևորվել է վարժական հավաքին ներգրավվելու նպատակով իր հաշվառման վայրի զինվորական կոմիսարիատ ներկայանալու պարտականության խախտմամբ, կամ օրենքով սահմանված առողջական վիճակի հետազոտում և բժշկական փորձաքննություն չանցնելով, կամ վարժական հավաքին ներգրավվելուց հրաժարվելով, կամ վարժական հավաքին ներգրավվելուց որևէ այլ եղանակով խուսափելով՝ վարժական հավաքին կանչվելու ենթակա չլինելու՝ օրենքով սահմանված հիմքերի բացակայության դեպքում, պատժվում է տուգանքով՝ 15-ապատիկից 30-ապատիկի չափով, կամ կարճաժամկետ ազատազրկմամբ՝ առավելագույնը 2 ամսվա ժամկետով, կամ ազատազրկմամբ՝ 1-3 տարվա ժամկետով»,- մանրամասնեց փոխնախարարը։