Բուժաշխատողի մասնագիտական օրինական գործունեությանը խոչընդոտելու համար առաջարկվում է պատասխանատվություն սահմանել։ Ազգային ժողովի պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովը դրական եզրակացություն է տվել «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներ Հասմիկ Հակոբյանի, Արսեն Թորոսյանի և Արեն Մկրտչյանի հեղինակած՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին օրենսդրական նախաձեռնությանը։
Նախագիծը հանձնաժողովի նիստում ներկայացրեց ԱԺ պատգամավոր Հասմիկ Հակոբյանը։
«Նախագծի շուրջ քննարկումները տեղի են ունեցել մի շրջանում, երբ շատ հաճախակի էին բուժաշխատողների վրա հարձակումները, նրանց գործունեությունը խոչընդոտելու դեպքերը։ Ներքին գործերի նախարարության տվյալներով՝ 2023 թվականից մինչև 2025 թվականները արձանագրվել է բուժաշխատողների նկատմամբ բռնության 27 դեպք։ Գործող օրենսգիրքը նման դեպքերն ընդհանուր հոդվածներով է կարգավորում, բայց մենք կարևորում ենք առանձին հոդվածի սահմանումը, որը կարտացոլի այդ հանցագործությունների առանձնահատուկ բնույթը և բուժաշխատողների պաշտպանության անհրաժեշտությունը»,-նշեց պատգամավորը։
Նախագծով նախատեսվում է, որ բուժաշխատողի մասնագիտական օրինական գործունեությանը խոչընդոտելը կպատժվի տուգանքով՝ առավելագույնը տասնապատիկի չափով, կամ հանրային աշխատանքով՝ առավելագույնը 100 ժամ տևողությամբ, կամ ազատության սահմանափակմանբ՝ առավելագունը մեկ տարի ժամկետով, կամ կարճաժակետ ազատազրկմամբ՝ առավելագույնը մեկ ամիս ժամեկտով։
Եթե բուժաշխատողի մասնագիտական օրինական գործունեությանը խոչընդոտումը բռնության սպառնալիքով է, պատիժը կարող է լինել մինչև երկու տարի ազատազրկում։
Նախագիծը կընդգրկվի ԱԺ առաջիկա լիագումար նիստի օրակարգում։