«Մենք տարբեր առաջարկներ ստացել և ստանում ենք, և այդ բոլորի մասին ուղիղ կամ անուղղակի իմանում եք։ Հայաստանը չի՛ հրաժարվելու ճանապարհից, քանի որ սա մեր օրակարգն է»,- «Խաղաղության խաչմերուկ»-ի նախագիծը ձեռքում թափահարելով նշեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով «միջանցք»-ի մասին հարցին։
Նրա խոսքով՝ բոլոր առաջարկները քննարկվում են ՀՀ-ի տարածքային ամբողջականության, ինքնիշխանության, իրավազորության հենքի վրա.
«2020 թվականի նոյեմբերի 9-ից հետո ամեն օր «միջանցքի» մասին նույն բանն ասվում է, եթե այդ ասածների տրամաբանության մեջ լիներ, վաղուց դրանք առաջարկված կլինեին։ Նշեմ նաև, որ նոյեմբերի 9-ից հետո «միջանցք» բառը մեզ մոտ, մեղմ ասած, ալերգիկ է։ Միջազգային գործընկերները, երբ մեզ մոտ ասում են «միջանցք», մենք մի քիչ վեր ենք թռնում, իրենք էլ իրենց հերթին են վեր թռնում, ասում՝ բայց մենք ի՞նչ ասացինք։ Հիմա մեզ համար ամեն անգամ խնդիր էր առաջանում՝ «միջանցք» ասելով իրենք ո՞ր միջանցքը նկատի ունեն։ Ասում եք՝ բանակցային թղթերը հրապարակեք, դրանք այս տեսքն ունեն»,- A4 ֆորմատի թղթերը ցույց տալով՝ նշեց Փաշինյանը։