Իրանի արտաքին գործերի նախարար Սեյեդ Աբբաս Արաղչին և նրա ռուս գործընկեր Սերգեյ Լավրովը բանակցություններ են անցկացրել Շանհայի համագործակցության կազմակերպության անդամ պետությունների ԱԳ նախարարների խորհրդի նիստի շրջանակում՝ Չինաստանի Տյանցզին նավահանգստային քաղաքում, հաղորդում է իրանական Mehr գործակալությունը։
Սերգեյ Լավրովը և Աբբաս Արաղչին պայմանավորվել են Մոսկվայի և Թեհրանի միջև տարբեր մակարդակներում նոր շփումների վերաբերյալ։ Այս մասին էլ հայտնել է ՌԴ ԱԳՆ-ն։
«Նախարարները պայմանավորվել են տարբեր մակարդակներում առաջիկա շփումների վերաբերյալ»,- ասվում  է հայտարարության մեջ։
Նշվում է, որ դիվանագիտական գերատեսչությունների ղեկավարները նաև ընդգծել են Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ ճգնաժամը բացառապես քաղաքական և դիվանագիտական միջոցներով լուծելու կարևորությունը։
«Կողմերը շարունակել են մտքեր փոխանակել փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող տարածաշրջանային և միջազգային օրակարգի հարցերի շուրջ։ Մեկ անգամ ևս ընդգծվել է Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ ճգնաժամը բացառապես քաղաքական և դիվանագիտական միջոցներով՝ միջազգային իրավունքին համապատասխան լուծելու կարևորությունը»,- հավելել է  ՌԴ ԱԳՆ-ն։