Մոսկվան հուսով է, որ Ադրբեջանը կճանաչի ՌԴ-ի «նոր շրջանները և Ղրիմը»
ՌԴ նախագահի օգնական Վլադիմիր Մեդինսկիի՝ Ղարաբաղի վերաբերյալ հայտարարության վերաբերյալ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարության արձագանքից հետո Մոսկվան հույս ունի, որ Բաքուն կճանաչի «նոր ռուսական շրջանները և Ղրիմը», հայտնել է ՌԻԱ Նովոստիի տեղեկացված աղբյուրը։
Խոսքն այս դեպքում Ուկրաինայի օկուպացված Ղրիմի, Դոնեցկի, Լուգանսկի շրջանների, Զապորոժիեի և Խերսոնի տարածքների մի մասին է վերաբերում։
«Ռուսաստանի նախագահի օգնական Վլադիմիր Մեդինսկիի՝ Ղարաբաղի վերաբերյալ հայտարարություններին Ադրբեջանի արտգործնախարարության արձագանքի կապակցությամբ Մոսկվան ակնկալում է, որ հաշվի առնելով Ռուսաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների դաշնակցային բնույթը, որն ամենաբարձր մակարդակով ամրագրված է 2022 թվականի փետրվարի 22-ի հռչակագրում, Բաքուն ավելի հավասարակշռված դիրքորոշում կզբաղեցնի Ուկրաինայի շուրջ ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ, կճանաչի Ռուսաստանի մոտեցումների արդարացիությունը  հատուկ ռազմական գործողության համատեքստում և Ղրիմի, Սևաստոպոլի, ԴԺՀ-ի, ԼԺՀ-ի, Զապորոժիեի և Խերսոնի մարզերի մեր երկրին պատկանելության վերաբերյալ դիրքորոշումը։ Ինչպես որ Ռուսաստանը կասկածի տակ չի դնում Ադրբեջանի ինքնիշխանությունը Ղարաբաղի նկատմամբ»,- ասել է լրատվամիջոցի զրուցակիցը։
Ի պատասխան՝ Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն կոշտ հայտարարությամբ էր հանդես եկել։
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան էլ, արձագանքելով Բաքվին, հայտարարել է, որ ՌԴ-ն «պաշտոնապես Ղարաբաղը ճանաչում է Ադրբեջանի տարածք»։