Թուրքիայի ԱԽ-ն գոհունակություն է հայտնել ՀՀ-ի ու Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի նախագծի համաձայնեցման կապակցությամբ
Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի նախագահությամբ նախօրեին տեղի է ունեցել Թուրքիայի Ազգային անվտանգության խորհրդի նիստ։
Թուրքական լրատվամիջոցների հաղորդմամբ՝ խորհուրդը մոտ 2.5 ժամ տևած նիստ է անցկացրել՝ գնահատելու վերջին զարգացումները և «ահաբեկչությունից զերծ Թուրքիայի» ուղղությամբ ընթացող գործընթացը։
Հանդիպումից հետո Թուրքիայի Ազգային անվտանգության խորհուրդը հայտարարություն է տարածել, որից պարզ է դառնում, որ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև խաղաղության գործընթացը ևս քննարկվել է։
«Խորհուրդը գոհունակություն է հայտնում Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության պայմանագրի նախագծի վերաբերյալ ձեռք բերված համաձայնության կապակցությամբ։ Անկարան վերահաստատում է իր սպասումները, որ կապահովվեն անհրաժեշտ պայմանները վերջնական խաղաղության հաստատման համար, որը օգուտ կբերի տարածաշրջանի բոլոր կողմերին»,-ասվում է հայտարարության մեջ։
Բացի այդ՝ խորհրդի անդամները վերանայել են «ահաբեկչությունից զերծ Թուրքիայի» նպատակին հասնելու համար ձեռնարկված քայլերը և ընդգծել իրենց վճռականությունը՝ ուշադիր հետևելու Քուրդիստանի աշխատավորական  կուսակցության՝ PKK-ի վերացման գործընթացի յուրաքանչյուր քայլին։
Մայիսի 12-ին PKK-ն պաշտոնապես հայտարարել էր  ինքնալուծարման և զինաթափման մասին։
Քննարկվել են նաև PKK/KCK-PYD/YPG-ի, FETO-ի և ԻԼԻՊ-ի դեմ գործողությունները՝ ինչպես երկրի ներսում, այնպես էլ միջազգային մակարդակով։
Խորհուրդը նաև անդրադարձել է Սիրիային՝ նշելով վճռական աջակցությունը սիրիական վարչակազմին երկրում կայունություն ապահովելու համար։ Գոհունակություն է արտահայտվել Սիրիայի նկատմամբ միջազգային պատժամիջոցների վերացման միտման վերաբերյալ։ Թուրքիայի ԱԽ-ն  քննարկել է նաև Իսրայելի գործողություններիը Գազայում՝ դրանք որակելով որպես ցեղասպանություն և օկուպացիա և արձանագրչելով, որ «Պաղեստինի, Սիրիայի, Լիբանանի և Եմենի վրա համակարգված հարձակումները խաթարում են Մերձավոր Արևելքում խաղաղության ջանքերը»։
Ռուսաստան-Ուկրաինա հակամարտության վերաբերյալ խորհուրդն արձանագրել է, որ սկսվել է պատերազմի ավարտի զգայուն շրջան։ Թուրքիան վերահաստատել է  իր հանձնառությունը՝ նպաստելու համաշխարհային խաղաղությանը և կայունությանը դիվանագիտության և միջնորդական գործունեության միջոցով՝ «երկարատև և արդար խաղաղության հասնելու համար»։
Հիշեցնենք, որ մայիսի 16-ին Ստամբուլում տեղի էին ունեցել Ուկրաինայի և Ռուսաստանի ներկայացուցիչների միջև 2022 թվականից ի վեր առաջին ուղիղ բանակցությունները։